Denník N

Buďme ako mravce slobodnej spoločnosti

Aula Univerzity Komenského. Foto - TASR/Pavel Neubauer
Aula Univerzity Komenského. Foto – TASR/Pavel Neubauer

Dnes je na rozdiel od minulosti v móde verejne odmietať otvorenú spoločnosť a s jarmočnou vulgárnosťou sa vysmievať z jej princípov a symbolov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je profesor politológie, FiFUK

Tento 17. november je iný ako všetky predošlé za posledných tridsaťštyri rokov. Totiž napriek tomu, že táto krajina za posledné tri dekády zažívala obdobia autokratických tendencií, ekonomických ťažkostí a sociálnych napätí, zároveň tu bol vždy konsenzus, že sa – u niektorých aspoň formálne či naoko – nespochybňovala naša snaha stať sa otvorenou a slobodnou spoločnosťou. Dnes je to iné. Dnes je v móde verejne odmietať otvorenú spoločnosť a s jarmočnou vulgárnosťou sa vysmievať z jej princípov a symbolov.

Deje sa to v situácii globálnej defenzívy slobodného Západu. Podľa jedného z kľúčových výskumných projektov skúmajúcich charakter demokratických zriadení – Varieties of Democracy na Univerzite v Göteborgu – dnes už len asi 13 percent svetovej populácie žije v liberálno-demokratických zriadeniach. Globálna autoritárska internacionála putinovského a siovského razenia šíri svoj vplyv – na východe Európy u našich ukrajinských susedov už aj vojenskými prostriedkami. Ale aj v najtradičnejších demokraciách silnie trumpovský populizmus.

Nesloboda sa dnes globálne vydáva za slobodu. Zdanlivo je možné všetko a váš mobil či tablet je plný urevanej jarmočnej zábavy z celého sveta. A je nekonečná. Všetko vo forme „vtípkov“ od všelijakých típkov. Áno, len to scrollujme ďalej a ďalej. Veď nejako už len bude… a medzitým sa budú ničiť ukrajinské mestá, budú sa zatvárať politickí oponenti, budú sa rušiť nepohodlné médiá a budú sa zastrašovať súdy. Budú sa ničiť demokratické inštitúcie. A my len poďme ďalej – k ďalšiemu videu z nablýskaného hotela v Dubaji, k ďalšej „vychytávke“ na Instagrame, k ďalšiemu memečku, len scrollujme ďalej v dopamínovom rauši a v blúznivých ilúziách o slobode…

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

17. november

Komentáre

Teraz najčítanejšie