Denník N

Leško, Šimečka, Kostolný: Vláda je prechodná, demokracia bude trvať, ak budeme o ňu zápasiť

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Médiá kazia Ficovi hru na jeho jedinú verziu reality, a to mu lezie strašne na nervy, hovoria Marián Leško, Martin M. Šimečka a Matúš Kostolný. Prečítajte si záznam z diskusie v bratislavskom DPOH, ktorá sa konala 16. novembra.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Predseda SNS Andrej Danko v RTVS o tebe, Marián, povedal, že si moták. Čo je potom Andrej Danko?

Marián Leško: Chcem rozprávať o dvoch psychológoch, o pánoch Dunningovi a Krugerovi. Raz urobili výskum, test na znalosti a schopnosti a zistili zaujímavú vec. Ľudia, ktorí urobili test na 12 percent, si mysleli, že ho urobili vynikajúco. Keď sa ich pýtali, že na koľko si myslíte, že ste urobili, povedali, že na 62 percent. A Dunning s Krugerom urobili záver, že nekompetentní ľudia nevedia, že sú nekompetentní. Problém je, že aj keď im Dunning s Krugerom vysvetlili, že sa mýlia, že urobili test na 12 percent, a nie na 62, oni trvali na tom, že majú vysoké schopnosti, že to vyhodnocovanie nestálo za nič, otázky boli hlúpe a celkovo majú pravdu oni, a nie dvaja psychológovia. Keď prejdem k ľudskej reči, tak hlupáci nevedia, že sú hlupáci a sú naveky odsúdení zostať hlupákmi, pretože nie sú schopní akceptovať fakt, že sú hlupáci. Nechám na váš hodnotiaci úsudok, o kom hovorím.

Andrej Danko v debate s predsedom PS Michalom Šimečkom povedal, že tu na telefón kriminalizujeme ľudí a že konkrétne ty, Milan, otec, si vkuse utieraš doňho a SNS ústa. Prečo to robíš?

Milan Šimečka: Danko a jeho ľudia nám vlastne robia veľkú službu. Danko nám v podstate ukazuje podstatu smiešnosti, o ktorej môžeme premýšľať. Kto je smiešny človek? Smiešny je ten, kto nevie, že je smiešny. Túto smiešnosť využívajú klauni v cirkuse, keď sa tvária, že nevedia, že sú smiešni a všetci sa na tom smejú. Ale oni to robia zámerne, pričom pán Danko to robí neúmyselne. Smiešni ste vtedy, keď sa tvárite vážne a neviete, že všetci ostatní sa z vás smejú. Smiešni ste, aj keď sa urazíte, keď sa vám všetci smejú. Smiešna je ministerka kultúry. Keď povie, že je proti zmiešavaniu kultúr, ona netuší, čo vlastne hovorí. Netuší, že zmiešavanie kultúr, to je jazyk, ktorý používali fašisti v 30-tych rokoch, keď hovorili o zákaze zmiešavania rás, árijskej a židovskej, hovorili o zákaze zmiešaných manželstiev. Zmiešavanie bolo ich zaklínadlo, bolo to slovo, ktoré používali najčastejšie a pani ministerka je smiešna preto, že je týmto jazykom nasiaknutá a nevie o tom. Smiešny je aj jej štátny tajomník, keď príde do kostola a hovorí, že máme mať kráľa Ježiša Krista a nevie o tom, že je neželaný klaun v kostole. Až biskupi mu museli povedať, že je smiešny, respektíve neželaný. Smiech je najlepšia obrana proti arogancii moci, čo nám pomáha, ale nechcem povedať, že klauni nie sú nebezpeční, samozrejme, že sú.

Matúš Kostolný: Oni si ale myslia, že veď vás prejde smiech, to je to, čo nám odkazujú. Chcem povedať, že neprejde.

Podľa Danka je v Denníku N „udavačská a nepriateľská atmosféra“ a sme „bludný denník“. 

Matúš Kostolný: Politici majú dlhodobo pocit, že vedia, ako to vyzerá u nás v redakcii. Pred pár rokmi Robert Fico rozprával veľmi kvetnato, ako vyzerá naša ranná porada, že tancujeme tanec Haka, dupeme a hecujeme sa, aby sme mu robili zle. Teraz pán Danko hovorí, že udavačská a bludná atmosféra. U nás je úplne normálna bežná, pokojná atmosféra. Každý deň sa normálne rozprávame o tom, čo zase vyviedli, akým spôsobom sa na to dá reagovať. Pristupujeme k tomu vecne. Viem to porovnať, robím to 29 rokov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Peter Pellegrini

Robert Fico

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie