Denník N

High 5ive: Návod na dobrý život podľa Tildy Swinton

Herečka Tilda Swinton. Foto - Gage Skidmore / Wikimedia Commons
Herečka Tilda Swinton. Foto – Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Tradícia a revolúcia. Tieto dva zjavné protiklady tvoria tému decembrového vydania britskej verzie magazínu Vogue. Dajú sa spojiť? Je možné nájsť v spoločnosti zmier? Odpoveďou chce byť styling nonkonformistky Tildy Swinton v tradičnom škótskom outfite. Herečka pridáva aj návod na dobrý život, v ktorom by sa mohli nájsť mnohí:

Let things shake / Defy unkindness / Listen to the quiet / Respect the young / Trust in change / Treasure learning / Be wary of the doubtless / Honour the brightheaded / Grow plants / Dance daily / Face forward / Read history / Be trustworthy / Take care of yourself / Believe in goodness / Head for the light. Celé vyhlásenie čítajte tu.

*

K takýmto odporúčaniam by sa dalo doplniť aj toto: vyslov svoje trápenia. To si povedali umelkyne Alberta NiemannJenny Krupp, ktoré v nemeckom Siegene pripravili projekt Archív starostí. Vychádzali z toho, že podeliť sa o trápenia je oslobodzujúce. Uprostred mesta pozývali ľudí, aby sa vyspovedali.

Obávali sa, že nikto nepríde, no za niekoľko dní mali stovky napísaných či priamych odpovedí. Obavy sa týkali osobných problémov i geopolitickej či klimatickej situácie. Na riešenie všetkých trápení chýbala kapacita. Účel však splnilo ich pomenovanie. V galérii zobrané starosti artikulujú vrany, sediace na vreciach s ťaživým obsahom.

*

Hudobné zaľúbenia dnes vznikajú veľmi náhodne a v zlomkoch sekúnd. Z hlbín internetu sa čosi vynorí a má pár okamihov na to, aby vás zaujalo. Väčšina počutého sa opäť rozplynie v nadponuke online éteru. Ale nie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie