Denník N

Vojenská nepomoc Ukrajine a dobrí ľudia

Voči militantnej rétorike, maskulínnej nenávisti a pomstychtivosti treba postaviť otvorenosť, kultivovanosť a slušnosť pri rozhovoroch v prítomnej každodennosti.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autorka je rektorka VŠVU

V posledných dňoch je slovenská spoločnosť konfrontovaná s vyhláseniami vlády, premiéra Fica a ministra Kaliňáka o tom, že odmietame poskytnúť vojenskú pomoc Ukrajine. Hanbím sa za tieto vyhlásenia nielen pred Ukrajinou samotnou, ale aj pred Ukrajincami, ktorí na Slovensku žijú, pracujú a študujú.

Keď vypukla vojna na Ukrajine, Slovensko zaplavila vlna solidarity k nášmu východnému susedovi. Pomáhali sme najmä ženám a deťom, ktoré utekali pred vojnovými zločinmi a zločinmi proti ľudskosti páchanými ruskou armádou. V tom čase nikto z nás nepredpokladal, že sa táto vojenská agresia skončí zo dňa na deň. Vedeli sme, že pôjde o vojnu, ktorá bude dlhá a namáhavá, a mnohí z nás si uvedomovali, že pomoc treba nastaviť tak, aby bola dlhodobo udržateľná. Principiálne postoje prezidentky, vtedajšieho ministra zahraničných vecí a ministra obrany, ako aj ďalších politikov vytvárali priestor, ktorý umožňoval byť hrdým občanom Slovenska.

Dnes to tak nie je. Vládna garnitúra na čele s Ficom demonštratívne odmieta vojenskú pomoc Ukrajine, silácke reči o tom, že vyrokuje mier medzi dvomi krajinami, sú naivné a smiešne. Militantná rétorika premiéra spôsobuje, že sa slovenská spoločnosť začína odkláňať od ľudskosti a solidarity. Ak sa však vzdáme týchto hodnôt, staneme sa krajinou, ktorá nemá budúcnosť. Slová premiéra o „vojenskej nepomoci“ majú moc zmeniť nás na niekoho, kým nie sme a kým by sme sa ani nemali stať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie