Denník N

Mladí Američania na TikToku objavili a šírili list bin Ládina. Stal sa z toho politický škandál

Usáma bin Ládin. Foto – TASR/AP
Usáma bin Ládin. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prešli viac než dve desaťročia, odkedy saudskoarabský terorista Usáma bin Ládin publikoval list venovaný Spojeným štátom. Vysvetľoval v ňom, prečo pod jeho vedením devätnásti islamisti vykonali útoky z 11. septembra 2001, pri ktorých zomrelo zhruba 3-tisíc ľudí.

Bin Ládin v ňom Američanov kritizoval za podporu Židov, ktorí podľa jeho slov „kontrolujú politiku, médiá a ekonomiku“ v celých USA. Takisto zdôraznil, že Izrael „treba vymazať z mapy“, a vyčítal mu okupáciu palestínskych území.

V kontexte vojny na Blízkom východe tento list obsahujúci aj antisemitské aj homofóbne vyjadrenia opäť púta veľkú pozornosť. Minulý týždeň ho objavili milióny používateľov TikToku aj iných sociálnych sietí. Niektorí s bin Ládinom otvorene sympatizovali.

Autor jedného z videí, ktoré si pozrelo viac než 900-tisíc ľudí, povedal: „Všetko, čo nás učili o Blízkom východe, 11. septembri a údajnom terorizme, je lož.“

Z listu, ku ktorému sa vyjadrila už aj americká vláda, sa stala politická téma. Podľa popredných amerických konzervatívcov ide o ďalší dôkaz, že Spojené štáty by mali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

TikTok

Svet

Teraz najčítanejšie