Denník N

Bieloruský denník: Čo sa stane s Lukašenkom, ak vojna medzi Ruskom a Ukrajinou zamrzne?

Ukrajinskí vojaci na fronte pri Kreminnej. Foto - TASR/AP
Ukrajinskí vojaci na fronte pri Kreminnej. Foto – TASR/AP

Pre bieloruského diktátora to je výhodný scenár.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Medzi zástancami zmeny v Bielorusku je populárny scenár, v ktorom Ukrajina porazí Rusko vo vojne, Kremeľ sa už nebude starať do bieloruských záležitostí a Lukašenko bez Putinovej podpory prehrá. Znie to ako logický vývoj. Ale čo ak…?

Čo ak vojna medzi Ruskom a Ukrajinou zostane zmrazená? V súčasnosti nie je ani jedna strana vo výhode. Frontová línia sa mierne mení. Sú tam kruté boje, každý deň ostreľovanie, ale aj hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj v interview hovorí o ťažkej situácii vo vojne a v článku týždenníka Economist bol dokonca citovaný, že „vojna sa dostala do slepej uličky“.

Je jasné, že na takéto slová od Zalužného môže byť veľa dôvodov. Možno ide o formu tlaku na európskych a amerických partnerov, aby zvýšili dodávky zbraní. Možno ide o zámernú dezinformáciu ruských elít. A možno o niečo iné. Jednoznačná odpoveď neexistuje a nikdy nebude.

Skúsme teda predpovedať dianie na základe informácií, ktoré máme. Scenár, ktorý rozoberáme: frontová línia vo vojne medzi Ruskom a Ukrajinou sa veľmi nezmení, intenzita bojov bude klesať a ani jedna strana nedokáže získať výhodu vo vojne. Putin zostane v Rusku pri moci. Bieloruská armáda nikdy nevstúpi priamo do vojny na strane Kremľa.

Toto je pre Lukašenkov režim skrátka najlepší scenár.

Teraz podrobnejšie. Dôležitým faktorom toho, že Lukašenko je stále pri moci, je Vladimir Putin. Ak zostane vládnuť Rusku v pomerne pokojnom režime, potom podpora bieloruského diktátora zostane na rovnakej úrovni. To znamená, že Lukašenko sa bude môcť naďalej chváliť, že európske a americké sankcie nefungujú, a bieloruskú ekonomiku bude čoraz viac integrovať do ruskej.

Keď bude neďaleko vojna, pre Lukašenka bude jednoduchšie vykonávať svoju propagandu a sľubovať stabilitu: pozrite sa, kým som pri moci, v Bielorusku sa toto nestane. Čiastočne sa to podobá situácii po prvej ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2014. V tomto kontexte bola prezidentská kampaň v Bielorusku v roku 2015 pre Lukašenka nanajvýš pokojná.

A Bielorusko čakajú v priebehu dvoch rokov dve volebné kampane: parlamentné voľby v roku 2024 a prezidentské v roku 2025. Zatiaľ sa zdá, že režim k obom udalostiam pristupuje s istotou. Minimálne v parlamentných voľbách Lukašenko zrejme ani nemieni vytvárať ilúziu možnosti voľby. V Bielorusku zostali len jasne prolukašenkovské strany – nezostala už ani „správna opozícia“, ktorá bývala rovnako provládna.

Pred nami je však ešte veľa času a udalostí – či už v Bielorusku, alebo v jeho okolí. A situácia sa môže dramaticky zmeniť.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

Politickí väzni Bieloruska

K 15. novembru 2023 je v Bielorusku 1 454 politických väzňov. Hovoríme však len o tých ľuďoch, ktorých aktivisti za ľudské práva uznali za politických väzňov. Nie všetci zadržaní z politických dôvodov dostávajú tento štatút, a to z rôznych príčin, akými sú nedostatok informácií či priania príbuzných.

Teraz sa to nedá spoľahlivo spočítať, ale podľa rôznych zdrojov je z politických dôvodov uväznených niekoľkonásobne viac ľudí, než je uznaných politických väzňov.

Prispievatelia na Reddite veria, že Bielorusko zmizne

Na populárnej online platforme Reddit prebehla diskusia: ktoré krajiny sveta do 100 rokov zmiznú? My Bielorusi môžeme byť „hrdí“ – diskutujúci umiestnili našu krajinu na prvé miesto a dali jej najväčšiu šancu na zmiznutie.

Mnohí komentátori spájajú stratu bieloruskej nezávislosti so smrťou Lukašenka. Scenáre sú rôzne: Lukašenko odovzdá krajinu Rusku, aby nikomu neodovzdal moc, alebo naopak: Rusko pohltí Bielorusko, lebo už nebude mať kto vzdorovať. Niektorí ľudia pripisujú zmiznutie tomu, že málokto hovorí po bielorusky.

Zároveň boli aj takí, ktorí nesúhlasili s takýmto „prvenstvom“. Hovoria o bohatstve bieloruskej kultúry, o sile bieloruského ľudu, ktorý pohltenie svojej krajiny nepripustí, o životnej úrovni, ktorá je vyššia než v Rusku.

Rusko skutočne ohrozuje suverenitu Bieloruska. No situácia v regióne je taká nepredvídateľná, že ťažko predpovedať čo i len rok vopred, nieto sto rokov. Osobne však verím, že ako o rok, tak aj o sto rokov bude Bielorusko nezávislou krajinou.

Pred tromi rokmi zabili Romana Bondarenka

12. november je výročím vraždy Bielorusa Romana Bondarenka. K tragédii došlo v roku 2020 na nádvorí nazvanom Námestie zmien. Večer prišli Lukašenkovi priaznivci s podporou bezpečnostných síl na nádvorie, aby zničili bielo-červeno-biele dekorácie. Obyvatelia domov si to všimli a diskutovali o tom v čete. Roman Bondarenko sa rozhodol zasiahnuť, poslal správu „idem“ a vyšiel von. V reakcii na Bondarenkovu správu ho neznámi (v tom čase) priaznivci Lukašenka napadli, schmatli a odniesli do auta. Bondarenko na následky zranení zomrel.

Predstavitelia asociácie bývalých členov bezpečnostných síl BYPOL spájajú s vraždou Romana Bondarenka bývalého generálneho riaditeľa hokejového klubu Dinamo Minsk Dmitrija Baskova. Bol i hlavným trénerom hokejového tímu Alexandra Lukašenka. V nezávislom vyšetrovaní vraždy Romana Bondarenka sa spomenulo aj meno kickboxera Dmitrija Šakutu (priateľa Dmitrija Buskova).

Oficiálne vyšetrovanie Bondarenkovej smrti sa zároveň uzavrelo. V Novom Bielorusku sa však určite obnoví.

Preložené z ruštiny. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie