Denník N

Dostali sa do detského domova dcéry Tomanovej, podľa expertov porušuje zákon (video)

Petronela Tomanová tvrdí, že v jej detskom domove sú deti ako v rodine.

Dcéra Viery Tomanovej Petronela vedie v Bratislave súkromný detský domov pre deti do šesť rokov. Reportéri .týždňa sa dostali dnu a zistili, že nejde o profesionálne rodiny.

Autori videa: Tomáš Prištiak a Lucia Piusii/.týždeň

Viacerí odborníci .týždňu povedali, že domov Petronely Tomanovej porušuje zákon a že ide o klasický detský domov.

Píše to aj Nataša Holinová, ktorá sa dlhodobo venuje deťom a sociálnym veciam. „Väčšina umiestnených detí je mladších ako šesť rokov. Podľa zákona majú byť takéto deti u takzvaného profesionálneho rodiča, ktorý je zamestnancom detského domova,“ píše Holinová.

„Tu žijú všetky deti v rodine. Sú zvyknuté večerať spolu za stolom. Snažím sa domov viesť tak, aby bol veľkou rodinou,“ presviedča .týždeň Petronela Tomanová. Zamestnankyne domova však zároveň hovoria, že za deťmi chodia na osem hodín za deň ako do práce.

„Tieto deti sú akože v profirodine. Nie sú v izbách, sú v rodine,“ tvrdí Tomanová. V jej domove tiež spochybňujú iných profirodičov.

Nataša Holinová Tomanovej mladšej v článku My deti zo stanice Tomanová spočítala, že na domov dostala od štátu v posledných dvoch rokoch dotácie vyše 70-tisíc eur.

Jej matka Viera Tomanová bola za prvej vlády Smeru ministerkou práce, na konci minulého roka ju zvolili za detskú ombudsmanku.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie