Denník N

Cítia sa previnilo, že prežili. Izraelčania z Beeri spracovávajú traumu v hoteli a nevedia, čo ďalej

29-ročný Tal Simon kreslí portrét Jasmin Birovej, ktorú zabili militanti Hamasu. Foto - Heidi Levinová/Washington Post
29-ročný Tal Simon kreslí portrét Jasmin Birovej, ktorú zabili militanti Hamasu. Foto – Heidi Levinová/Washington Post

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše William Booth, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Rezort pri Mŕtvom mori navonok nevyzerá ničím výnimočný: je to bežný biely hotel s bazénom a palmami, barmi a balkónmi.

To je však v tejto chvíli mylná predstava. Pre svojich súčasných hostí hotel slúži ako miesto, kde spracovávajú prežitú traumu.

Rezort s kúpeľmi David pri Mŕtvom mori dnes slúži ako dočasné útočisko a evakuačný tábor pre členov komunity, ktorá patrí medzi najviac zasiahnuté útokom Hamasu spred šiestich týždňov – len za jeden deň prišla o desať percent obyvateľov.

Na chodbách rodičia v šľapkách a darovaných tričkách tlačia kočíky. Je tu veľa detí, sú všade. Kopú do futbalových lôpt vo vestibule átria. Ich zmrzliny sa zatiaľ roztápajú na pohovkách, no nikto tomu nebráni ani nehreší deti.

Prečo? Pretože deti potrebujú rozptýlenie a matky a otcovia – tí, ktorí nie sú mŕtvi alebo nezvestní – niekedy musia odísť do svojich izieb a zatiahnuť závesy. Alebo telefonovať či žiadať o pomoc pre svojich príbuzných, ktorých v Gaze zadržiavajú ako rukojemníkov. Plánovať pohreby. Poplakať si.

Dovolenkový rezort je pre preživších najhorších útokov na židov od holokaustu surreálnym priestorom.

Niektorí ho prirovnávajú k čakárni, v ktorej sedíte a obávate sa toho, čo môže prísť. Hovoria, že ich životy sa ocitli vo zvláštnom a desivom súmraku: horor sa ešte neskončil, budúcnosť sa ešte nezačala.

Hotel je prechodným domovom pre 900 obyvateľov kibucu Beeri, farmárskej komunity, ktorá sa nachádza tesne za hranicou s Gazou. 7. októbra kibuc obsadili militanti Hamasu a ich zverstvá tu trvali viac než 18 hodín.

Bolestivá matematika

Preživší sa teraz nachádzajú v letovisku Ejn Bokek zhruba 120 kilometrov od Beeri. Rezort leží na jednom z najnižšie položených miest na Zemi – 430 metrov pod hladinou mora.

Historik s okuliarmi Alon Pauker nás privítal vo svojej izbe.

„Prepáčte mi,“ hovorí. „Nie je to dovolenková izba. Je to utečenecká izba,“ pokračuje. Priestor bol plný kufrov, oblečenia, papierov a darov. Pauker v hoteli funguje ako neformálny hovorca preživších.

Súhlasil, že nám pomôže pozhovárať sa so svojimi susedmi. Mal iba jednu prostú požiadavku: „

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet

Teraz najčítanejšie