Denník N

Ráno s NHL: Pokiaľ nie ste Crosby či McDavid, rok na farme vám prospeje, vraví Plekanec (+ ako hral Slafkovský)

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobré ráno,

Tomáš Plekanec pre Denník N už začiatkom januára 2023 hovoril, že Jurajovi Slafkovskému by vo vývoji mohla pomôcť farma. Teraz sme sa s českou legendou rozprávali znovu a jeho názor sa nezmenil.

„Hrať v NHL je niečo úplne iné ako olympijský turnaj, kde dal sedem gólov,“ hovorí Plekanec, ktorý tiež vysvetľuje, prečo za Montreal dlhodobo nehrajú hviezdy.

Žiadny útočník z Európy neodohral za Montreal viac zápasov ako on (984), pritom aj Plekanec si najskôr prešiel farmou.

Rozhovor s Plekancom je hlavnou témou dnešného Rána s NHL, v druhej časti sa venujeme výkonu Juraja Slafkovského v nočnom zápase v Los Angeles (0:4) formou desiatich postrehov po zápase.

V noci hrali piati Slováci, žiadny nebodoval.

Ráno s NHL je článok, v ktorom sa pravidelne venujeme jednej téme z najlepšej hokejovej ligy na svete a prinášame krátky súhrn nočného diania.


Debut v pätnástich a tri sezóny na farme

V extraligovom tíme Velvany Kladno debutoval Plekanec medzi mužmi na jeseň 1998, konkrétne 24 dní pred svojimi šestnástymi narodeninami. V drafte 2001, v ktorom sa jednotkou stal Rus Kovaľčuk, si ho potom vybral Montreal zo 71. priečky. V NHL si zaň po prvý raz zahral na prelome rokov 2003 a 2004, ale v prvom ročníku stihol iba dva zápasy.

Potom nasledovala výluková sezóna a stabilné miesto v prvom tíme Canadiens si vybojoval až v ročníku 2005/06. Dovtedy odohral tri roky v AHL, a to vyše 250 zápasov vrátane play-off za vtedajší farmársky tím Hamilton Bulldogs.

„Po príchode z Česka mi to pomohlo úplne vo všetkom, na čo si len človek spomenie – zvyknúť si na život, hokej, jazyk, vybrať si ubytovanie, auto. Samozrejme, vždy vám s tým niekto pomôže, ale hráč sa musí v prvom rade naučiť postarať sám o seba,“ vysvetľuje Plekanec.

Keď sme s ním tému farmy a Slafkovského spolu preberali pred necelým rokom, vravel, že mu môže pomôcť. Slovák však tvrdí, že je to jediné miesto, kam nikdy nechce ísť, ale podľa Plekanca na tom nie je nič zlé.

Slafkovský prišiel do Kanady po pôsobení vo Fínsku. Stále však má iba 19 rokov, pričom Plekanec začal stabilne hrať v Montreale až ako 23-ročný.

„Z vlastnej skúsenosti viem, že pokiaľ prichádzate z Európy, minimálne rok na farme je prospešný. Pokiaľ to nie je výnimočný hráč typu Crosby alebo McDavid, určite by mal na farme spoznať, o čom je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

Juraj Slafkovský

NHL

Ráno s NHL

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie