Denník N

Cítim sa ako klaun, vravel Verstappen. Preteky vo Vegas priniesli aj uvoľnený poklop kanála a miliardovú žalobu

Víťaz Max Verstappen (druhý zľava). Foto - Ivan Ollé
Víťaz Max Verstappen (druhý zľava). Foto – Ivan Ollé

Max Verstappen vyhral Veľkú cenu Las Vegas F1.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Las Vegas nemá s Formulou 1 nič spoločné,“ povedal pred uplynulým víkendom 93-ročný Bernie Ecclestone, ktorý stál dlhé roky na čele šampionátu. Spojené štáty americké hostili preteky na dvanástom rôznom mieste. Žiadna iná krajina neponúkla preteky na viacerých okruhoch.

Máme za sebou zvláštnu, rozporuplnú a trochu rozpačitú premiéru na novom okruhu F1.

Aj keď sme u nás sledovali preteky v nedeľu ráno, v Las Vegas sa jazdilo v sobotu neskoro večer miestneho času a pódiová ceremónia prebehla o polnoci. Veľkú cenu počas soboty sme naposledy videli v roku 1985 v Juhoafrickej republike, kde zvíťazil Nigel Mansell vo Williamse. Niektoré tímy vtedajšiu veľkú cenu bojkotovali pre apartheid.

Mimochodom, aj dve veľké ceny na začiatku budúcej sezóny – v Bahrajne a Saudskej Arábii – sa pre ramadán odohrajú v sobotnom režime.

Prvé dva dni vo Vegas zďaleka neboli idylické. Problémy, ktoré sa vyskytli predovšetkým vo štvrtok, sa postarali o to, že sa spočiatku skutočne hovorilo predovšetkým o veciach, ktoré nemajú až tak veľa spoločného s týmto športom.

Výsledkom bol absolútne bizarný trest pre Carlosa Sainza z Ferrari, ktorému komisári „museli udeliť trest“, aj keď viac ako tri hodiny hľadali spôsob, ako ho obísť. Organizátori čelia hromadnej žalobe zo strany fanúšikov a v hre môže byť viac ako miliarda dolárov.

Hneď na úvod však treba dodať, že ak by sme mali hodnotiť iba samotné preteky, našli by sme len málo negatívnych momentov. Súbojov na trati bolo dostatok a premiéra na novom okruhu nám ukázala, že toto dejisko disponuje dostatkom miest, ktoré doslova vyzývajú na predbiehanie.

V tomto texte sa dozviete:

  • akú reťazovú reakciu spustil uvoľnený poklop kanála;
  • že kompetentní zrejme zanedbali svoje povinnosti;
  • prečo čelia organizátori miliardovej žalobe;
  • že Veľká cena Las Vegas má obrovský potenciál.

Cítim sa ako klaun

Preteky v Las Vegas sú veľkou témou už niekoľko mesiacov. Liberty Media si dala záležať, aby bolo toto podujatie, ktoré ju stálo obrovské peniaze, úspešné. A tomu, pochopiteľne, prispôsobila svoje marketingové stratégie. Luxus, peniaze, gýč a všetko, čo si viete aj neviete predstaviť.

Tomu zodpovedali ceny vstupeniek, ktoré boli spočiatku astronomické. Za päťsto dolárov ste si mohli zakúpiť tú najobyčajnejšiu vstupenku bez konkrétneho miesta, takže ste sa museli naozaj posnažiť, aby ste niečo z víkendu videli. Viacero hotelov ponúkalo rôzne balíčky. Najdrahší stál päť miliónov dolárov a zahŕňal prenájom terasy pre 75 ľudí či napríklad niekoľko VIP vstupeniek na koncert Adele.

Záujem o lístky však napokon nebol taký markantný, ako domáci organizátori dúfali, a postupne sa ceny začali prepadávať čoraz hlbšie. Nešlo len o kozmetické úpravy, pretože ceny ubytovania klesli o 60 až 80 percent. V tomto smere sa vyjadril Daniel Ricciardo z AlphaTauri, ktorý povedal, že F1 by mala byť dostupná pre ľudí bez ohľadu na rozdiely v ich príjmoch a že by F1 mala zvážiť svoj aktuálny prístup.

V stredu prebehol veľkolepý otvárací ceremoniál za účasti pilotov. Nie všetci boli nadšení. Veľkým kritikom šou v Las Vegas bol Max Verstappen, ktorý povedal, že tento víkend bol z 99 percent o šou a to jedno percento tvorila športová stránka.

Po ceremoniáli dokonca povedal, že sa na plošine, na ktorej stáli všetci jazdci, cítil ako „klaun“. Trojnásobný majster sveta bol počas celého víkendu veľmi kritický.

Predposledné podujatie tejto sezóny prinieslo množstvo netypických situácií a kuriozít. Napríklad v

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Formula 1

Motorizmus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie