Denník N

Alena Belmiloudová: Keď ma priateľ požiadal o podpísanie eutanázie, súhlasila som. Z lásky k nemu

Alena Belmiloudová. Foto - archív A. B.
Alena Belmiloudová. Foto – archív A. B.

Priateľ Aleny Belmiloudovej Christian ochorel na rakovinu. Šanca na jeho vyliečenie bola mizivá, a tak svoju partnerku požiadal, aby mu sľúbila, že keď už nebude môcť o sebe rozhodovať, zabezpečí jeho odchod formou eutanázie. Nakoniec nebola potrebná, zomrel prirodzenou smrťou približne mesiac po zistení ochorenia.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Alena Belmiloudová (1953) pochádza z Ružomberka a dnes žije vo Francúzsku. V rokoch 2003 až 2007 žila s priateľom Christianom v Belgicku. Keď smrteľne ochorel, podal si žiadosť o eutanáziu, ktorá mala byť vykonaná v prípade, že by už o sebe nemohol rozhodovať. Ako jeho partnerka mu to sľúbila a podpísala.

Tento text je súčasťou seriálu rozhovorov na tému Eutanázia – áno či nie?. Ak máte k téme čo povedať, prípadne by ste k téme chceli poskytnúť rozhovor, napíšte, prosím, na [email protected].

V roku 2003 ste odišli za belgickým priateľom Christianom do Belgicka. Žiaľ, vaše šťastie netrvalo dlho.

Žiaľ. Tak to asi malo byť. Nestihli sme sa ani vziať. Najskôr som sa nechcela druhýkrát vydávať, povedala som si, že raz stačilo. Myslela som si, že na to, aby sa človek cítil skvele s niekým druhým, nepotrebuje papier. Keď som zmenila názor, bolo neskoro. Po pár rokoch nášho vzťahu sa totiž ukázalo, že Christian má nevyliečiteľnú chorobu. Viete, ako je to s mužmi a lekármi či nemocnicami. Keď sa objavili prvé zdravotné problémy, odmietal sa dať vyšetriť. Dotiahnuť sa mi ho tam podarilo až po ôsmich mesiacoch.

Lekár nám následne zavolal, aby sme prišli obaja, lebo sa s nami chce porozprávať o výsledkoch. Dozvedeli sme sa, že priateľ má veľký nádor na pľúcach, ktorý sa už nedá operovať. V tom čase mal nefunkčných už 40 percent pľúc. Možným, ale veľmi neistým riešením bola len chemoterapia.

Priateľ súhlasil?

Áno, absolvoval prvý cyklus chemoterapie, po ktorej mu vypadali vlasy, prišli nevoľnosti a bolesti. Vedel, že nádej na prežitie je minimálna. Christian mi tiež hovoril, že jeho stará mama aj otec zomreli na rakovinu, pričom otec bol prakticky dva roky v bolestiach a nevládny, vo všetkom odkázaný na iných. Skončilo sa to tak, že otec môjho priateľa vyslovene poprosil, aby mu urobil poslednú službu. Vysvetlil mu, že v takomto stave už nedokáže pokračovať, že je z toho strašne unavený, že aj tak nemá šancu na zlepšenie, a tak to chce radšej skončiť. Chcel odísť dôstojne a s istotou.

Priateľ poprosil lekára, ktorý liečil jeho otca, o náplasti s opiátmi. Vysvetlil mu, o čo ide, že si to želá jeho otec a že mu jeho želanie splní. Lekár to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Eutanázia – áno či nie?

Seriál rozhovorov Karola Sudora. Ak máte k téme čo povedať, napíšte, prosím, na [email protected].

Rozhovory

Zdravotníctvo

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie