Denník N

Týždňový newsfilter: Fico sa už chystá na deň, keď Hlas príde o Pellegriniho

1. Ficova nová politická mapa. 2. Stále tu žijú aj biele vrany. 3. Keď nezabrali súdy, zaberú poslanci.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben.sk.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Ficova nová politická mapa

Výročie nežnej revolúcie je vždy príležitosťou nahliadnuť do mentálneho sveta kľúčových aktérov verejného života. Kým opozičné strany PS, SaS a OĽaNO (nie spolu) boli na námestiach, Smer mal slávnostný snem a predseda strany a aj vlády Robert Fico približne hodinový prejav.

Bol to Ficov prvý stranícky prejav po vyhratých voľbách a ukázal, že hlavná vízia predsedu strany nie je pohnúť Slovensko dopredu a zlepšiť situáciu vo verejných službách, ale udržať Smer pri moci. Tomu sa Fico aj väčšinu prejavu venoval.

Prvá polhodina burácania patrila šíreniu nenávisti – voči prezidentke, novinárom alebo mimovládnym organizáciám.

Fico stále udržiava v hre aj tému „porušovania ľudských práv“ počas covidu, pretože vie, že vtedy značná časť Slovenska uverila nepravdivým, nevedeckým a často sprisahaneckým interpretáciám pandémie. Predseda vlády preto napríklad povedal, že nepodporí navýšenie kompetencií Svetovej zdravotníckej organizácie počas ďalšej možnej pandémie.

Fico vie, že musí straníkov a aj voličov udržiavať v permanentnom strachu a hneve, inak sa mu jeho deštrukčný politický koncept rozsype.

Súčasťou takého rozsypania by totiž bolo aj pokračovanie vyšetrovaní rozsiahlej korupcie, preto časť prejavu venoval podľa neho zneužívaniu trestného práva – ako objasňovanie korupcie na najvyšších miestach nazýva. Povedal, že to zanechalo hlbokú brázdu v slovenskom politickom systéme. Ako to presne myslí, najlepšie charakterizuje jeho veta: „Aj medzi nami sú ľudia, ktorí videli väznice zvnútra.“

Keď už malo prísť na konkrétne riešenia, ako spravovať Slovensko, Fico sa nikam neposunul. Nie je vraj politický samovrah, aby robil nejaké zásadné zmeny, ako navrhoval Ľudovít Ódor. Za hlavný politický program označil „minimalizovať konflikty“, kompenzáciu vysokých cien energií, úrokových sadzieb, 13. dôchodok a ľahšie čerpanie eurofondov tým, že ich posunie na samosprávy. O zdravotníctve nič, o školstve len klasické klišé o tom, že máme veľa politológov a „nemôže mať každý vysokoškolské vzdelanie“.

Za zmienku ešte stojí, že Fico chce kategoricky skrátiť povoľovanie výnimiek pre migrantov, aby u nás mohli pracovať. Samozrejme, až po tom, čo zamestná všetkých Slovákov.

Najzaujímavejšiu vec povedal Fico na konci, keď sa venoval prezidentským voľbám. Hoci povedal, že „nebude predbiehať“ a v koalícii sú „rôzne úvahy“, vyhlásil, že výsledok môže zásadne zmeniť politickú mapu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Biela vrana

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Prezidentské voľby 2024

Robert Fico

Smer

Vojna v polícii

Komentáre

Teraz najčítanejšie