Denník N

Na rohu ulice vrah o morálke káže

Nový predseda vlády na sneme Smeru klamal o novom vedeckom konsenze ohľadom očkovania a uisťoval svojich spolustraníkov, že Smer za tisícky mŕtvych počas covidu nemôže. Zrejme ich hryzie svedomie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je bývalým poradcom predsedu vlády 

Je logické, že v ponímaní predsedu vlády Roberta Fica existujú médiá nepriateľské k vláde, keďže premiér tejto vlády je nepriateľský k ľuďom. Keby boli médiá rad-radom priateľské, bola by to už diktatúra ako v Rusku. Nepriateľstvo premiéra voči občanom a občiankam na prvý pohľad vyzerá ako nepriateľstvo voči tým, čo ho nevolili. V skutočnosti je to nepriateľstvo voči všetkým. I tým, čo ho obdivujú.

Jeho reč na piatkovom sneme Smeru mala vyznieť ako reč neohrozeného suveréna. Ako človeka, ktorý vie a pozná nielen Smer, ale aj smer. Tak aj začal, ale to bol len krátky okamih. Potom sa zvrtol k pandémii a boli sme „doma“. Ale nečudujme sa, pandémia mu pomohla v návrate na politický piedestál, bola akousi mannou z neba, preto sa k nej vracia.

„Ak mal niekto iný názor na očkovanie proti covidu, bol nebezpečný pre spoločnosť,“ povedal snemujúcim a pokračoval: „Dnes sa ukazuje, že náš slobodný pohľad na očkovanie a opatrenia vlády proti covidu, hrubo porušujúce ľudské práva, bol správny a opodstatnený. Jedna štúdia za druhou potvrdzujú škandalózne dôsledky masívneho očkovania nepreskúšanými experimentálnymi vakcínami.“

Jedna štúdia za druhou? Je to lož a až ohromujúco drzá. Vo vedeckom svete, teda vo svete založenom na dôkazoch a nie vo svete založenom na blufoch a konšpiračných teóriách, platí zhoda, že očkovanie patrilo medzi kľúčové opatrenia, ktoré znižovali úmrtnosť v dôsledku nákazy. Ani očkovanie nie je bez rizík, ale nezaočkovaní umierali častejšie ako zaočkovaní a ten rozdiel v „dynamike“ úmrtí bol významný. Aj preto nová ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková dala koncom októbra na známosť, že „hľadá také riešenia, ktorými sa dosiahne väčšia kapacita očkovania a skrátenie čakacích lehôt na očkovanie naprieč Slovenskom“. V medzinárodnej vedeckej databáze Web of Science je zhruba 35-tisíc článkov na tému vakcinácie proti covidu; ak predsedovi Smeru nestačia slovenské dáta, môže načrieť tam. Ale pravdaže, jeho vedecký konsenzus absolútne nezaujíma. On jednoducho klame, lebo sa mu to hodí (alebo musí).

Politik, ktorý klame, opovrhuje ľuďmi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Lieky proti covidu

Ako liečime covid: veľký prehľad používaných a sľubných liekov

Robert Fico

Zuzana Dolinková

Komentáre

Teraz najčítanejšie