Muskov Starship zlyhal aj po druhý raz, pristátie na Mesiaci v roku 2025 nevyzerá nádejne

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Druhý pokusný štart Starshipu – systému vyvíjaného spoločnosťou SpaceX a tvoreného nosnou raketou a kozmickou loďou –, spočiatku vyzeral nádejnejšie než prvý pokus.
Skončil sa však rovnako. Stratou komunikácie a výbuchom.
Bez Starshipu nemôžu Američania dostať astronautov na Mesiac v decembri 2025, ako to plánuje NASA.
Experiment sa tentoraz dostal ďalej ako pri prvom štarte v apríli. Raketa Super Heavy vyniesla kozmickú loď na hranicu atmosféry.
Tam sa obe časti oddelili pomocou manévru zvaného „hot staging“, ktorý spočíva v tom, že sa motory kozmickej lode zapnú už vo chvíli, keď je ešte spojená s raketou.
Explózia po ôsmich minútach
Spoločnosť SpaceX vyskúšala tento postup po prvý raz, Američania aj Rusi ho úspešne používali pri ťažkých nosných raketách už v šesťdesiatych rokoch. Jeho zmyslom je udržať maximálnu hybnosť kozmickej lode, manéver je však riskantný.
Ak by išlo všetko podľa plánu, nosná raketa by bezpečne pristála v Mexickom zálive, zatiaľ čo kozmická loď by obletela zemeguľu a pristála v mori pri Havaji.
To sa však nestalo. Nosný stupeň explodoval po začatí návratového manévru tri minúty a 21 sekúnd po štarte. Kozmická loď ešte niekoľko minút pokračovala po plánovanej dráhe, dosiahla výšku 148 kilometrov, no stratila spojenie s riadiacim centrom, čím sa aktivoval samodeštrukčný mechanizmus.
Ide o bezpečnostné opatrenie, ktoré bráni tomu, aby trosky lode, ktorá sa nedá riadiť, dopadli do obývanej oblasti. Osem minút po štarte tak explodovala aj