Denník N

Autor knihy o Cobainovi: Veľa ľudí vyrastá v rovnakých podmienkach ako Kurt, ale nevytvoria také diela

Foto - Doug Manelski
Foto – Doug Manelski

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Charles R. Cross je novinár a pamätník hudobnej scény amerického Seattlu od polovice 80. rokov. Pôsobil ako redaktor (neskôr editor) časopisu The Rocket, ktorý dal ako prvý skupinu Nirvana na titulnú stranu. Napísal biografie Brucea Springsteena a Jimiho Hendrixa, ale jeho najznámejšou knihou je životopis Kurta Cobaina Heavier Than Heaven, ktorý práve v slovenčine vydal N Press pod názvom Ťažší ako nebo.

V rozhovore hovorí o tom:

  • prečo sa pustil do písania knihy až na konci 90. rokov;
  • v čom spočíva hlavný prínos Nirvany a nadčasovosť Kurta Cobaina;
  • ako sa za 30 rokov zmenil Seattle a hudobná scéna;
  • o čom bude jeho ďalšia kniha.

Vaša kniha je z roku 2001, slovenský preklad sa robil z vydania pred štyrmi rokmi, kde ste pridali nový predslov a na záver jednu úplne novú kapitolu. Je ešte niečo, čo by ste do knihy doplnili dnes?

Je stále dosť vecí, ktoré zisťujem takmer každý deň. Nemôžete však knihy neustále prepisovať. Biografie by som opísal ako skladanie puzzle, s tým, že keď začnete písať, neviete, koľko častí nájdete v skladačke. Môžete očakávať, že v krabici je 300 dielov, ale v skutočnosti ich môže byť tisíc. Celý obraz získate, až keď skončíte, ale každý životopisec si uvedomuje, že nijaká kniha nie je v konečnom dôsledku úplným portrétom žiadneho umelca alebo umelkyne.

S takmer všetkými, s ktorými som robil rozhovory, sa mi dosť značne preplietli životy – s rodinami, priateľmi, so spolupracovníkmi, s expriateľkami či priateľkami. Keď dokončíte knihu, nie je to tak, že odídete a už nikdy sa s týmito ľuďmi nerozprávate. A v ďalších rozhovoroch sa im často z pamäti vynoria ďalšie spomienky. Takže je toho dosť, čo by som mohol pridať do biografie Kurta Cobaina. Ale zároveň je jeho život jedným z tých životov, o ktorých si myslím, že veľa v nich zostane tajomstvom.

Máte to podobné ako niektorí hudobníci, že keby neboli termíny vydania albumov, tak by ich ešte dlho neustále prerábali?

Je to podobné, tvorivý proces sa vyvíja. Na rozdiel od hudobníkov, ktorí môžu urobiť niečo iné s piesňou na koncerte, sa však spisovateľ musí zmieriť s knihou tak, ako bola vytlačená. Má možnosť úpravy len v reedíciách, ktorú som využil. V aktuálnom vydaní z roku 2019 sú nové, podstatne iné veci ako v úplne prvom vydaní, no zároveň som bol až šokovaný, ako dobre som už na prvýkrát trafil. Samozrejme, mojou úlohou nie je vyhlasovať, že táto kniha je najlepšia, ale veľa ľudí tvrdí, že ide o kľúčovú biografiu Kurta Cobaina.

Neviem, koľko strán má kniha vo vašom jazyku, ale v angličtine ich je takmer štyristo. Keď som odovzdal prvú verziu rukopisu, mala ďalších 100 strán, ktoré som musel vynechať.

Kurt vo svojej izbe v dome na East First Street 1210 v Aberdeene, 1985. FOTOGRAFIA UVEREJNENÁ S LÁSKAVÝM SÚHLASOM COURTNEY LOVE.

Mnohé udalosti, ktoré opisujete, poznáte z prvej ruky. Cobain zomrel na jar 1994. Prečo vaša kniha vyšla prvýkrát až s takým odstupom? Bolo to príliš osobné? 

Kým bol Kurt aktívnym umelcom, bolo veľmi ťažké napísať jeho biografiu. Keď 5. apríla 1994 zomrel, okamžite

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Knihy

Rozhovory

Kultúra

Teraz najčítanejšie