Denník N

Lekárka Hlavačková: Ak je liečba odporná, ľudia jej viac veria

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Lívia Hlavačková je lekárka a vedkyňa. Vydala vedecko-popularizačnú knihu Od elixírov po lieky, kde opisuje začiatky medicíny, ale aj to, ako vznikajú lieky a aké pravidlá dnes musia spĺňať, aby boli bezpečné.

V rozhovore hovorí:

  • prečo sa ľudia proti očkovaniu bránili od jeho začiatkov, ale neprekážalo im holenie hlavy či fúkanie tabakového dymu do análneho otvoru;
  • či sú dnes dostatočné pravidlá, aby sa zabránilo epidémiám závislosti od liekov;
  • prečo ľudia stále veria magickým predmetom či účinkom moču.

Vyšla vám kniha Od elixírov po lieky, píšete v nej aj o nesprávnych postupoch a teóriách, ktoré prevládali v minulosti, no vidíme ich aj dnes. Čím to je, že mnoho ľudí dodnes verí teóriám, ktoré nepotvrdila veda?

Možno sú jednoduchšie na pochopenie, možno majú závan niečoho známeho, čarodejného či magického, čo je pre ľudí prijateľnejšie ako suchá, nudná veda.

Jeden z postupov, ktoré ste opisovali v knihe, je homeopatia. Homeopatické produkty si na Slovensku môžete kúpiť v lekárni. Opisujete celý postup, ktorý môže sčasti znieť až magicky.

Homeopatia vznikla koncom 18. až začiatkom 19. storočia. Vymyslel ju Samuel Hahnemann. Mal teóriu, že keď človeku podáme v menšom množstve látku, ktorá vyvoláva príznaky nejakej choroby, tak to ochorenie bude liečiť. Keďže nechcel ľudí otráviť napríklad arzénom, vymyslel systém riedenia a potenciácie. Zachoval sa až dodnes. Na túto teóriu sa nabaľovali ďalšie, ktoré mali vysvetľovať, prečo by to malo fungovať. Nie je to dokázaná liečba. Stále je však na trhu a je dostupná, ľudia ju stále používajú a nielen na Slovensku.

Neprekvapuje vás, že ľudia tomu dôverujú, aj keď ide o postup, pri ktorom dochádza k mnohonásobnému riedeniu a zostanú tam možno stopové prvky pôvodnej látky, ak vôbec?

Ani to nie. Z pohľadu homeopatie platí, že čím je viac zriedená, tým je lepšia. V najčastejšie používaných homeopatikách nie sú ani molekuly, ktoré by sa čo i len stretli s materskou tinktúrou. Nie je tam nič z toho, čo tam bolo pôvodne. V jednej homeopatickej lekárni v Londýne mi homeopatka vysvetľovala, že voda si spraví

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

História

Rozhovory

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie