Denník N

Smer a Hlas oslabujú schopnosti štátu brániť sa ruským vplyvovým operáciám

Ficov šéf úradu vlády Juraj Gedra odkázal úradníkom, ktorí sa venujú hybridným hrozbám, že sa s nimi nová moc vyrovná.
Ficov šéf úradu vlády Juraj Gedra odkázal úradníkom, ktorí sa venujú hybridným hrozbám, že sa s nimi nová moc vyrovná.

Minulé vlády vytvorili vďaka eurofondom tímy úradníkov, ktoré sa venujú propagande či snahám ovplyvňovať voľby. V súčasnosti sú buď paralyzované, alebo žijú v neistote.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nový šéf úradu vlády Juraj Gedra zo Smeru využil prvú príležitosť, aby dehonestoval úradníkov, ktorí sa snažia predchádzať napríklad zasahovaniu Ruska do vnútorných záležitostí Slovenska. Natočil si facebookové video, v ktorom ich prácu opísal rovnakým slovníkom, ako ju opisujú aj prokremeľské weby – vraj diktujú občanom, čo si majú myslieť.

„Ide o desiatky politických aktivistov, ktorí sa mali starať o to, aby ľudia na Slovensku mali na témy, ako je vojna na Ukrajine, Európska únia, NATO, migračná kríza či alternatívne médiá ten jeden povinne správny názor,“ rozprával.

Narážal konkrétne na tímy úradníkov, ktorí sa venujú ruským vplyvovým operáciám a takzvanej strategickej komunikácii, čo je komunikácia prozápadného smerovania Slovenska a základných hodnôt štátu.

Vznikli po voľbách 2020 pri úrade vlády, na ministerstve vnútra či ministerstve obrany. Jedno takéto oddelenie funguje ešte od tretej vlády Smeru aj na ministerstve zahraničných vecí.

Pracujú na nich špecializovaní úradníci, ktorí prišli do štátnych služieb

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Hoaxy a propaganda

Slovensko

Teraz najčítanejšie