Denník N

Súčasný čo?

Z predstavenia At the horizon of no return, foto: Martin Dubovský, zdroj: Divadlo Štúdio tanca
Z predstavenia At the horizon of no return, foto: Martin Dubovský, zdroj: Divadlo Štúdio tanca

No predsa tanec. Súčasný tanec. Forma živého umenia.

Je to iné, ako keď idete do kina alebo na činohru. A zároveň rovnaké. Odnesiete si zážitok, emóciu. Možno mu hneď na prvýkrát neporozumiete, no dajte tomu šancu. Ako knihám, z ktorých niektoré zatvárame po pár stranách. Súčasný tanec má veľa nálepiek, lichotivých aj nelichotivých. Čo to teda je, ten zvláštny tanec, ktorý mnohokrát ani tanečníci nevedia vysvetliť slovami?

Z predstavenia Sen, foto: Martin Dubovský, zdroj: Divadlo Štúdio tanc

Od pravidiel k prirodzenosti

Súčasný tanec má svoje pravidlá, hoci jeho vznik sa viaže na potrebu opustiť prísne technické a estetické pravidlá napríklad baletu. Návrat k prirodzenosti a autenticite. Vyjadriť svojím telom viac, než len technicky dokonalé a dekoratívne pohyby. Komplexného človeka v jeho kráse aj škaredosti.

Z predstavenia At the horizon of no return, foto: Martin Dubovský, zdroj: Divadlo Štúdio tanca

Súčasný tanec je umeleckou formou schopnou prinášať na javisko témy, “rozprávať” o hodnotách, o aktuálnej spoločenskej situácii. Môže slúžiť aj ako politický akt. V obdobiach vojen, diktatúry získava fyzičnosť iný význam. Telo sa stáva prostriedkom odporu. Umelecký prejav týmto spôsobom získava hlas, stáva sa prostriedkom proti utrpeniu a neľudským podmienkam. Súčasný tanec teda nie je iba formou umeleckého vyjadrenia, ale aj prostriedkom pretrvávania a prekonávania náročných situácií.

Pohyb je prístupný pre každého. Vyjadrovanie sa pohybom, tancom je univerzálnou formou komunikácie, ktorá nepozná jazykové či kultúrne bariéry. Súčasný tanec môže byť aj pre vás jednou z najprístupnejších foriem umenia.

Z predstavenia Heart Habitus, foto: Martin Dubovský, zdroj: Divadlo Štúdio tanca

Prečo vás to bude baviť?

Vyskúšajte napríklad našu novú premiéru, ktorú uvádzame pod názvom <3. Tri predstavenia v jeden večer. Tri rôzne prístupy. Pôjde o komponovaný večer s 3 premiérami v jednom. Zažijete tak 3 rôzne predstavenia od 3 autorov z 3 kontinentov.

Martin Kilvády (SK/BE) uvedie predstavenia Zlaté dno, ktoré skúma tanec ako remeslo a kladie dôraz na fyzickosť. Indira Chamalé (Guatemala) s predstavením Filomena načrie do histórie svojej rodiny v Južnej Amerike. A Cindy Ng (Malajzia) sa bude v predstavení Nirvana venovať témam života a smrti cez optiku budhizmu.

Z predstavenia Zlaté dno, foto: Martin Dubovský, zdroj: Divadlo Štúdio tanca

Využite príležitosť vidieť tanec trikrát inak. A možno prídete na to, čo je pre vás v súčasnom tanci to pravé.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

S finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Divadlo Štúdio tanca je jediné divadlo na Slovensku venujúce sa súčasnému tancu. S vlastným umeleckým súborom pracuje už takmer 25 rokov na tom, aby sa súčasný tanec zachoval ako relevantná umelecká forma prinášajúca hodnotné, zábavné, smutné, pekné umelecké zážitky. Ako každá odnož umenia.

Za svojich 25 rokov sme v Divadle Štúdio tanca videli veľa tanečníkov, choreografov, veľa rôznych prístupov k tancu, veľa rozvoja. Spolupracujeme so zahraničnými aj domácimi tvorcami. Každé naše predstavenie je iné. Každé má svoj vlastný obsah, svoju vlastnú identitu, tému, estetiku. A práve to je na tom krásne. A preto vás to bude baviť. Určite nájdete predstavenia, z ktorých by ste najradšej odišli. A aj také, ktoré budete chcieť vidieť ďalších desaťkrát.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Kultúra

Teraz najčítanejšie