Denník N

Obhajoval Pussy Riot či Krymských Tatárov: Klientom dnes poskytujem už len paliatívnu starostlivosť

Nikolaj Polozov. Foto - Ludvík Hradilek, Deník N
Nikolaj Polozov. Foto – Ludvík Hradilek, Deník N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Právny štát v Rusku zomrel, advokácia sa stala zbytočnou profesiou, vraví jeden z najrešpektovanejších ruských právnikov Nikolaj Polozov.

Ako obhajca figuroval počas uplynulých 15 rokoch v najslávnejších procesoch v Rusku. Obhajoval napríklad skupinu Pussy Riot a Krymských Tatárov. Nie vždy vyhral.

Je právnik, ale na priamu otázku, ako môže pomáhať svojim klientom v súčasnom Rusku, odpovedal: „Už poskytujem len paliatívnu starostlivosť.“

Kauza Pussy Riot: zrada vo vlastných radoch

V marci 2012 po svojráznom punkovom vystúpení v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa zadržali členky hudobnej skupiny Pussy Riot – Nadeždu Tolokonnikovovú, Mašu Aľochinovú a Jekaterinu Samucevičovú. Za pieseň „Bohorodička, vyžeň Putina“ ich obvinili z výtržníctva s motívom náboženskej neznášanlivosti.

Dve dievčatá boli odsúdené na dva roky odňatia slobody. Bezpodmienečne. Považujete to za úspech?

Nie. Boli sme blízko, ale nedokázali sme to.

Viete, kde ste urobili chybu? Bol slabým miestom otec jedného z dievčat?

Bol. Nielen, ale bol to on.

Obhajoby som sa vtedy ujal spolu s advokátom Markom Fejginom (dnes pôsobí ako aktivista a bloger, režim mu odobral advokátsku licenciu – pozn. red.). Vyzeralo to dobre, ale protistrana dôkladne pracovala s jedným z dievčat v cele aj s jej otcom.

Samucevičovú prinútili, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie