Denník N

Hnev z neho srší, ale je to aj póza. Nový prezident Argentíny chce rušiť ministerstvá a povoliť predaj orgánov

Javier Milei po oznámení výsledkov volieb so svojimi stúpencami. Foto: TASR/AP
Javier Milei po oznámení výsledkov volieb so svojimi stúpencami. Foto: TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Argentína je druhá najväčšia ekonomika Latinskej Ameriky, ale s chronickými problémami na takej úrovni, že podľa mnohých obyvateľov je potrebné „čarovať“, aby ste prežili do ďalšej výplaty. Inflácia je na takej úrovni, že ľudia po výplate robia nákupy na celý mesiac, lebo ceny potravín rastú každým dňom.

Svoje zúfalstvo prejavili v nedeľu, keď za prezidenta zvolili krajne pravicového „anarcho-kapitalistu“ Javiera Mileia.

Milei im sľúbil „drastické zmeny“, ktorými chce bojovať s „tragickou realitou“ Argentíny v otázke rastúcej inflácie a chudoby. „Argentína sa vráti na svoje miesto vo svete, ktoré nikdy nemala stratiť,“ odkázal medzinárodnej komunite.

Ak sa vám to podobá na slogan Donalda Trumpa Make America Great Again, nemýlite sa. Milei Trumpa obdivuje a má rád, keď ho k nemu prirovnávajú, čo mnohí aj robia.

Preto ho určite potešilo, že mu Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social zagratuloval. „Celý svet sa pozeral! Som na teba veľmi hrdý,“ odkázal Trump Mileimu. „Obrátiš svoju krajinu a urobíš Argentínu opäť veľkou!“

Hnev z neho srší prirodzene, ale je to aj póza

Milei na predvolebné mítingy chodil rôzne, niekedy aj s motorovou pílou ako symbolom toho, že zaútočí na „politickú kastu“. Tak volá argentínsku vládu.

Je večne rozčúlený, kričí a vulgárne uráža oponentov počas politických diskusií. „Ty hov*, prečo sa nevzdelávaš, sk**syn,“ skríkol raz na Matíasa Kulfasa, ministra rozvoja a bývalého generálneho riaditeľa centrálnej banky. Tú by, mimochodom, Milei chcel vyhodiť do vzduchu.

„Za uplynulých dvadsať rokov sa všetci politici snažili hrať na emócie, Milei nie je prvý,“ povedal Denníku N Pablo Semán,  profesor na Inštitúte vyšších sociálnych štúdií Národnej univerzity v San Martine. „V Mileiovom prípade ide najmä o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Latinská Amerika

Svet

Teraz najčítanejšie