Denník N

Humenné má imidž mesta na okraji záujmu. Stane sa z neho kultúrna destinácia?

Kaštieľ v Humennom. Foto - Mesto Humenné
Kaštieľ v Humennom. Foto – Mesto Humenné

Titul Mesto kultúry 2024 získal tím z Humenného. Organizátori to vidia ako šancu preniesť mesto do 21. storočia.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Všetko sa to začalo pred dvoma rokmi. Divadelná režisérka a dramaturgička Jana Mikitková v tom čase už mala za sebou skúsenosť s organizovaním Mesta kultúry v Banskej Štiavnici a túto myšlienku sa rozhodla spolu s kolegom Jánom Faklom priniesť aj do iných miest. Zorganizovala webináre a následne aj stretnutia v niektorých mestách, kde bol záujem.

Jedným z takých bolo aj Humenné. „Spočiatku myšlienka oslovila zopár ľudí z nezávislej kultúry, neskôr na náš seminár, ktorý bol naživo, zástupcovia mesta pozvali množstvo ľudí zo zriaďovanej aj z nezriaďovanej kultúry. Videla som, že mnohých to oslovilo, keďže pochopili, že je to veľká príležitosť pre mesto,“ hovorí Jana Mikitková.

Napokon sa Humenné rozhodlo uchádzať sa o titul Mesto kultúry 2024 a spomedzi troch uchádzačov titul a s ním spojenú finančnú dotáciu 280-tisíc eur začiatkom novembra získalo. Po Revúcej, Starej Ľubovni, Nových Zámkoch a Banskej Štiavnici sa tak stane v poradí piatym Mestom kultúry.

Komisia Fondu na podporu umenia ocenila projekt s názvom Momentálne hranice aj pre široký rozsah aktivít, ktoré mesto v priebehu nasledujúceho roka a pol čaká.

Fotografia celého tímu, ktorý stojí za víťazným projektom mesta Humenné o titul Mesto kultúry 2024.

#Humenné je umenie – umenie spájať rozdelené

Jana Mikitková sa ako rodená Humenčanka, ktorá už dlhodobo žije v Bratislave, postupne stala súčasťou humenskej kandidatúry.

Rozhodla sa v nej zúročiť dlhoročné skúsenosti s vedením nezávislého Ansámblu Nepravidelného divadla a organizovaním multižánrového Festivalu Amplión v Banskej Štiavnici, kde pred štyrmi rokmi tvorila jadro tímu pilotného projektu Mesta kultúry.

„V Banskej Štiavnici som na vlastné oči videla, že sa veci pohli. Samozrejme, sú to procesy na desaťročie, ale je dôležité, že sa niečo vôbec podarilo naštartovať a že mnohé problémy sa komunikovali spoločne na viacerých úrovniach. Je to niečo, čo chceme dosiahnuť aj teraz v Humennom,“ hovorí Jana Mikitková.

Jana Mikitková. Foto – Festival Amplión

To, že je to v Humennom na dobrej ceste, ukazuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie