Denník N

Expolicajt Kučerka sa z korupcie usvedčil sám, odkázal Najvyšší súd a vysvetlil, prečo nesedí jeho tvrdenie o nátlaku

Marián Kučerka v policajnej databáze. Foto - databáza Ministerstva vnútra SR
Marián Kučerka v policajnej databáze. Foto – databáza Ministerstva vnútra SR

(Aktualizované o 19.15.) Senát Juraja Klimenta prirovnal tvrdenia obhajoby k rozprávkam, ktoré dehonestujú orgány činné v trestnom konaní, súdy, ale i samotného obžalovaného. „V podstate dehonestoval sám seba,“ napísal Najvyšší súd o Kučerkovi, ktorý je bývalý vyšetrovateľ a vysokopostavený funkcionár Policajného zboru.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

O vine expolicajta Mariána Kučerku nerozhodli len svedkovia, listinné a iné dôkazy. Kľúčové pri usvedčení bývalého funkcionára národnej jednotky finančnej polície boli jeho vlastné slová.

V rozsudku z konca júla to konštatoval Najvyšší súd, ktorý o vine Kučerku nezapochyboval. „Usvedčoval sa v prvom rade sám“, napísal senát Juraja Klimenta, Petra Hatalu a Petra Štifta do rozhodnutia, ktoré súd nedávno sprístupnil novinárom.

Kučerku odsúdili za korupciu na desať a pol roka a trest prepadnutia majetku. Podobne ako Špecializovaný trestný súd vlani v marci ani Najvyšší súd nezapochyboval o jeho vine, no mierne mu trest zmiernil. V rozsudku sa však pýta, prečo Kučerkovi nikto nenavrhol odobrať policajnú hodnosť podplukovníka.

Z expolicajta, ktorý začiatkom roka utiekol do Bosny a Hercegoviny, kde požiadal o azyl, sa medzičasom stal dôležitý svedok o údajnej manipulácii s vyšetrovaniami. Z Kučerku sa stala jedna z kľúčových postáv takzvanej vojny v polícii.

Pre premiéra Roberta Fica (Smer) sa však stal zaujímavým ešte skôr. Zaujali ho Kučerkove tvrdenia o tom, ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bödörovci

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie