Denník N

Šachtu im ukázali na minútu. Izraelčania vzali novinárov do Gazy a vysvetľovali, prečo útočia na nemocnice

Nočná Gaza počas izraelského bombardovania. Foto - TASR/AP
Nočná Gaza počas izraelského bombardovania. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše Steve Hendrix, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Vstúpiť do Gazy teraz znamená prísť do pekla.

V sobotu v noci som prešiel cez prelomený hraničný plot medzi Izraelom a Gazou v zadnej časti izraelského vojenského džípu. Išli sme rýchlo a bez zapnutých svetiel.

Pred hranicou som si stihol všimnúť autá rozstrieľané guľkami. Išlo o niektoré zo stoviek civilných vozidiel, ktoré 7. októbra napadli militanti Hamasu, keď prešli cez ten istý plot.

Označujú vstupnú bránu do vojny.

Krátko po tom, ako sme vošli do Gazy a uháňali sme po cestách lemovaných troskami, objavili sa prvé zničené budovy. Z niektorých zostali siluety bez okien, ďalšie boli len hromadami betónových trosiek.

Hlbšie v Gaze som uvidel tesnejšie usporiadané ruiny. Ešte pred niekoľkými týždňami to boli mestské štvrte, no teraz by ste tu len ťažko našli nedotknutú budovu.

Pravidelne sa ozývali výbuchy a na neďalekom horskom hrebeni horelo. S každým prejdeným kilometrom sa okrem vírenia prachu zintenzívňoval aj kyslastý zápach

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet

Teraz najčítanejšie