Denník N

Filmy často zobrazujú kvír utrpenie, my sme sa sústredili na radosť, hovorí dramaturg Filmového festivalu inakosti

Foto - Jakub Kováč
Foto – Jakub Kováč

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Programový dramaturg David Benedek videl za uplynulý rok dvesto celovečerných a tristo krátkych filmov, aby napokon s tímom opäť vybral tie najlepšie na už 17. ročník Filmového festivalu inakosti, ktorý trvá od stredy 22. novembra do utorka 28. novembra.

Tento ročník sa dá z mnohých hľadísk charakterizovať ako doteraz najväčší – koná sa v piatich bratislavských kinách, ponúka dokopy 95 kvír filmov a prvýkrát má v programe aj medzinárodnú súťaž či takzvaný „industry“ program aj so slovenskými tvorcami a tvorkyňami.

„Nielen pre mňa, ale pre všetkých kvír ľudí je podstatné, aby sme sa videli v médiách, vo filmoch, v hudbe. Myslím na to aj pri zostavovaní festivalového programu, snažím sa, aby boli reprezentované všetky osoby. Pretože keď mladý človek príde do kina a nájde svoj príbeh vo filme, zistí, že nie je sám s tým, čo prežíva, a môže mu to pomôcť,“ hovorí Benedek, ktorý popri festivale pracuje aj na reláciách ako Na nože, Pečie celé Slovensko či Farma.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • čo je to kvír radosť;
  • ako sa vyberajú filmy na festival;
  • kedy si David uvedomil, že je nebinárny;
  • či má šou Farma vopred napísaný scenár;
  • čím ho štúdium na VŠMU zlomilo;
  • čo preňho znamená záujem prezidentky o kvír podujatia.

Začiatkom mesiaca mal premiéru oficiálny spot 17. ročníka Filmového festivalu inakosti. Ústredným motívom videa je láska medzi dvoma ženami a ich fiktívna svadba. Dá sa v ich príbehu nájsť ešte konkrétnejšie prepojenie na tento ročník podujatia?

Podľa mňa spot vyjadruje vysnívanú utópiu kvír ľudí, pretože svadby dvoch žien, alebo teda párov rovnakého pohlavia, sa na Slovensku nedejú a ešte sa určite istý čas ani diať nebudú. Myslím si, že režisérka Ivana Hucíková chcela vyjadriť možnosť, čo keby, a zároveň zo spotu vyžaruje kvír radosť, ktorá sa spája aj s naším programom a s tohtoročnou témou Inakosť spája.

Filmy často zobrazujú kvír utrpenie, no pri aktuálnom festivalom výbere som sa tiež sústredil najmä na kvír radosť. Chcel som ukázať možnosti, ktoré majú LGBTI+ ľudia vo svete, aby to možno dodalo nádej slovenskému diváctvu. Zdá sa mi, že podobná reakcia prišla už na spot – ľudia sú z neho dojatí a považujú ho za víziu peknej budúcnosti.

Čo bližšie si ešte môžeme predstaviť pod pojmom kvír radosť? 

Pre mňa sú to každodenné príbehy kvír ľudí. Naše životy netvoria len ťažké veci, aj keď sa s našou komunitou v očiach spoločnosti viac spájajú. Zlé coming-outy, nezhody s rodičmi, neprijatie – to všetko sú, samozrejme, do dnešného dňa relevantné témy, pretože sa dejú mnohým LGBTI+ ľuďom. Kvír radosť je však podľa mňa to,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

LGBTI+

Rozhovory

Kultúra, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie