Denník N

Týždeň v zdraví: 34 príznakov menopauzy a čo je syndróm dráždivého čreva? Ak chcete benefity meditácie, potrebujete si z nej vytvoriť návyk

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman.

V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:

  • všetko dôležité o príznakoch a zdravotných dôsledkoch menopauzy;
  • čo všetko je spojené so syndrómom dráždivého čreva;
  • ako sa dá z meditácie vytvoriť pozitívny návyk prinášajúci psychické i fyzické benefity.

Vedeli ste, že existuje až 34 príznakov menopauzy?

Možno ste si najprv pomysleli: až 34 príznakov? Menopauza je predsa koniec plodného obdobia života každej ženy a všetci vieme, čo je s ňou spojené. Nuž, všetko určite nevieme, a aby sme to nemuseli prácne počítať, niekto to urobil za nás a výsledok je: 34 príznakov menopauzy. Tie základné určite poznáme všetci, pozrime sa však spolu aj na ďalšie symptómy, ktoré súvisia s menopauzou a aj s obdobím pred ňou – perimenopauzou.

Podľa odhadu Svetovej zdravotníckej organizácie bude už o 7 rokov žiť na našej planéte okolo 1,2 miliardy žien vo veku nad 50 rokov. To je práve hraničný vek, keď ženy začínajú pociťovať prvé príznaky menopauzy. Signalizujú začiatok obdobia, ktoré často znamená až dramatické zmeny smerujúce k zhoršeniu kvality života.

Celosvetová populácia žien po menopauze rastie, v roku 2021 tvorili ženy vo veku 50 a viac rokov vyše 26 % všetkých žien,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Týždeň v zdraví

Zdravie

Teraz najčítanejšie