Denník N

Ešte aj pri téme menštruácie mi niektorí muži píšu, že neviem, o čom hovorím, vraví modelka a influencerka Natália Muchová

Natália Muchová na fotke pre slovenskú odevnú značku Lull. Foto - Jakub Cajko
Natália Muchová na fotke pre slovenskú odevnú značku Lull. Foto – Jakub Cajko

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď chlapci od svojich idolov na sociálnych sieťach počúvajú, že muži sú „vizuálne bytosti” a nemôžu odolať svojim pudom, nemôžeme sa potom čudovať, keď majú mizogýnne pohľady na ženy, hovorí v rozhovore Natália Muchová (26).

Ako influencerka pôsobí hlavne na TikToku, ale aj na ďalších sociálnych sieťach, kde sa zameriava na témy sexuálneho násilia, sexizmu, ale robí aj osvetu o menštruácii či sexuálnej výchove.

Už tri roky žije v Kanade, kam odišla za svojím snúbencom, s ktorým sa spoznala vďaka modelingu. „Pracovnú rutinu bežných modeliek by som prirovnala k študentskému životu. Ubytovanie často vyzerá ako intráky na Slovensku, nie sú to žiadne luxusné vily. Spíme na poschodových posteliach – viacero báb na izbe – a zdieľame kúpeľňu,” opisuje.

V rozhovore sa okrem iného dočítate: 

  • ako reálne vyzerá práca modelky a či zažíva sexizmus aj v tejto oblasti;
  • v čom sa líšia nenávistné komentáre, ktoré dostávajú ženské tvorkyne online obsahu a ich mužskí kolegovia;
  • po ktorom videu dostala vyhrážky aj Natáliina matka;
  • z čoho by podľa nej Kanaďanov na Slovensku porazilo;
  • prečo TikTok nie je najtoxickejšia platforma.

Prvé videá na TikToku, ktoré som od vás videla, reagovali na mýty o sexualizovanom násilí. Viedli vás k tomu vaše osobné skúsenosti? 

Začalo sa to mojimi vlastnými skúsenosťami, no zrejme by som sa tomu nevenovala, keby po mojom prvom príspevku v roku 2019 neprišla taká veľká odozva.

Bola som v Japonsku kvôli modelingu a počas tohto obdobia som zažila výrazne viac sexuálneho obťažovania než kedykoľvek predtým. Tokio bolo dovtedy pre mňa veľmi bezpečné mesto – v noci som sa po ňom prechádzala, chodila som na nákupy.

Na sociálnych sieťach som zdieľala svoj najhorší zážitok. Keď som bola na ceste na kasting, z metra ma začal prenasledovať muž. Pokrikoval po mne rôzne oplzlosti. Mala som vtedy len niečo vyše 20 rokov, ale nikto nezasiahol.

Prišla som na kasting roztrasená s pocitom, že ten muž vie, kde som, a môže ma vonku čakať. Na kastingu som to nejako potlačila, ale keď som vyšla von, rozplakala som sa. Mala som v sebe taký veľký hnev, že sa to deje aj na mieste, kde som sa cítila slobodne a bezpečne.

Keď som to zdieľala, ozvali sa desiatky žien, ktoré mali podobné skúsenosti. Ich zážitky som s ich súhlasom prezdieľala a na to sa mi ozvali zase ďalšie desiatky žien a z nich boli stovky. Šiel z toho taký obrovský pocit sesterstva a solidarity, že ma táto téma už neopustila. Bol to bod, v ktorom som si uvedomila, aký veľmi rozšírený a zároveň nevypočutý je tento problém aj medzi samotnými ženami.

Odvtedy som sa dozvedela o niekoľkých zneužitiach len v mojom blízkom okolí. Som presvedčená, že štatistiky odrážajú realitu a každý pozná minimálne jednu ženu, ktorá si niečím takým prešla. Hoci o tom možno nevieme.

Natália Muchová v Tokiu. Foto – archív N. M.

Stretávate sa aj v modelingu so sexizmom alebo s inými formami diskriminácie? 

Sexizmus a diskriminácia sú prítomné všade, takže aj v tomto biznise. No z mojej skúsenosti je to prekvapivo menej, než si možno ľudia myslia. Ako baristku ma muži obťažovali výrazne viac ako v modelingu. Medzi modelmi a modelkami panuje povedomie, že sme do určitej miery objektivizovaní, a nechceme si to spôsobovať ešte aj vzájomne medzi sebou.

A zo strany agentúr?

Tam je určitá forma sexizmu v tom, ako pristupujú k mužom a k ženám. Mužskí modeli môžu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Mladí

Rozhovory

Sexuálne zneužívanie

TikTok

Vzťahy

Životy žien

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie