Denník N

Vojna v Gaze sa blíži k zlomovému bodu. Izraelsko-palestínsky konflikt má len jedno riešenie, tvrdia experti

Zničené budovy v Gaze. Foto - TASR/AP
Zničené budovy v Gaze. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vo vojne medzi Izraelom a Hamasom sa schyľuje k dôležitým zvratom. Americký prezident Joe Biden v pondelok večer potvrdil, že sa blíži dohoda o prepustení niektorých rukojemníkov. Vyše dvesto zajatcov už šesť týždňov zadržiavajú palestínske teroristické skupiny.

Výmenou za to by Izrael mohol súhlasiť s niekoľkodňovým prímerím, počas ktorého by zahraničné krajiny zintenzívnili dodávky s pomocou do Pásma Gazy.

Na území, ktoré bolo chudobné už pred rozpútaním konfliktu, sa rapídne zhoršuje humanitárna situácia. Státisíce ľudí po výzvach na evakuáciu opustili sever Gazy, ktorý už podľa časopisu The Economist de facto kontroluje Izrael.

Teraz svet s napätím očakáva, či svoje operácie rozšíri aj na juh, kam zrejme s civilistami ušla aj časť militantov Hamasu.

Prekvapivá zhoda na riešení

Experti na Blízky východ aj diplomati upozorňujú, že vojna v Pásme Gazy môže trvať dlho. V posledných dňoch sa však veľká časť z nich zhodla na tom, že izraelsko-palestínsky konflikt má len jedno riešenie, a to vytvorenie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet

Teraz najčítanejšie