Denník N

Newsfilter: Zverejnili rozsudok, ktorý Fico na tlačovke neprečíta

1. Teraz tlačovka nebude? 2. Zákaz vstupu sa nekoná. 3. Kto povedie Hlas po Pellegrinim?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadáš vianočné darčeky pre tých, čo milujú život vonku? Navštív wilderoben.sk a využi 10% zľavu s kódom ‘Vianoce’

1. Teraz tlačovka nebude?

Najvyšší súd už vypracoval a zverejnil rozsudok, ktorým trojčlenný senát v zložení Juraj Kliment, Peter Hatala a Peter Štift právoplatne odsúdil bývalého vyšetrovateľa Mariána Kučerku na desaťapolročné väzenie v najľahšej nápravnovýchovnej skupine.

Hoci je to zásadná informácia o stave slovenskej polície v časoch, keď jej šéfoval Tibor Gašpar, dostane sa na rozdiel od príbehov z tlačových besied Roberta Fica a Gašpara len k malému počtu ľudí.

Smer pred voľbami takmer každý deň masíroval ľudí nezmyslami o vyfabulovaných dôkazoch, klamúcich spolupracujúcich obvinených, tyranoch policajtoch, prokurátoroch a sudcoch.

A konkrétne Kučerku sa zastávali tak, že za Robertom Ficom viseli dva gestapácke kabáty, ktoré chceli poslať prokurátorom.

Ako si všimol aj Najvyšší súd: ak by bola pravda, čo všetko tvrdil Kučerka počas celého konania, tak by sa na jeho trýznení podieľalo až dvanásť policajtov, prokurátorov alebo sudcov. Súd však hovorí, že ten, kto zlyhal, je Kučerka a nie orgány činné v trestnom konaní. Policajt sa podľa súdu svojmu povolaniu spreneveril tým, že prijal úplatky spolu za 150-tisíc eur za to, že nebude vyšetrovať dva konkrétne prípady. Jeden sa týkal príbuzného podpredsedu parlamentu Petra Žigu a druhý daňovej kauzy firmy Jopi Trade.

Na úteku

Až z rozhodnutia Najvyššieho súdu vidno, ako primitívne sa Kučerka, ktorého obhajca sa stal teraz členom súdnej rady, snažil trestnému konaniu vyhnúť. Odsúdený bol v neprítomnosti, pretože ušiel do Bosny a Hercegoviny. To však najprv popieral a súdu písal ospravedlnenia typu, že bol so svojím kamarátom z Prahy v Sarajeve, kde sa mu náhle zhoršil zdravotný stav a lekár mu odporučil pokoj na lôžku, a preto nemôže prísť na verejné zasadnutie. Priložil aj lekársku správu, a keď si jej preklad prečítal lekár Zboru väzenskej a justičnej stráže, tak skonštatoval, že mu nič nebráni zúčastniť sa na pojednávaní. Na Slovensko už ale nikdy neprišiel a minister spravodlivosti Bosny a Hercegoviny rozhodol, že ho krajina nevydá.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Peter Pellegrini

Robert Fico

Vojna v polícii

Komentáre

Teraz najčítanejšie