Denník N

Vývoj bojov (636. deň): Rusi na nás idú ako zombíci. Svedectvá vojakov zo 47. brigády, ktorá v lete útočila, no teraz bráni Avdijivku

Ukrajinskí vojaci a ukrajinské vojačky zo 47. mechanizovanej brigády v Avdijivke. Foto - Facebook/47. brigáda
Ukrajinskí vojaci a ukrajinské vojačky zo 47. mechanizovanej brigády v Avdijivke. Foto – Facebook/47. brigáda

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Aká je situácia v Avdijivke očami ukrajinských vojakov zo 47. mechanizovanej brigády.
  • Rusi tu majú prevahu v delostreleckej munícii, majú aj čas vykopať lepšie zákopy. 
  • Veliteľ roty spomína, ako prebiehala neúspešná protiofenzíva v Zaporižskej oblasti. 
  • Na fronte sa zhoršilo počasie – ako to ovplyvní priebeh bojov? 
  • Videá dňa: Zatopené autá a zákopy, Rusi strieľajú na Avdijivku zápalnú muníciu. 

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za pondelok 20. novembra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Ak sa o nejakej brigáde na Ukrajine dá hovoriť ako o hrdinskej, tak je to 47. mechanizovaná brigáda. V lete bola jednou z hlavných síl, ktorými sa Ukrajinci snažili prelomiť ruskú obranu v Zaporižskej oblasti. Nepodarilo sa to a 47. mechanizovanú brigádu to údajne stálo vyše tretinu síl. V päťtisícovej jednotke zostalo tritisíc vojakov.

Následne však Ukrajinci museli hasiť situáciu okolo mesta Avdijivka, kde Rusi nasadili desaťtisíce vojakov a stovky kusov ťažkej techniky. Ukrajinci sem znova poslali 47. mechanizovanú brigádu, ktorá – zatiaľ stále relatívne úspešne – pomáha brániť toto mesto v Doneckej oblasti.

Španielsky denník El País teraz priniesol reportáž o tom, ako vojaci tejto brigády prežívajú momentálnu situáciu v Avdijivke. Nie je to povzbudivé čítanie. Reportáž je síce týždeň stará, no situácia sa odvtedy zrejme veľmi nezmenila.

Jednotka, s ktorou sa reportér španielskeho denníka rozprával, bráni severné okolie mesta. Rusi sa Avdijivku snažia obkľúčiť. Línia kontaktu sa tu viac-menej tiahne pozdĺž železnice, ktorá je na vyvýšenom násype. Ten, kto ju drží, má výhodu.

„Ak Rusi získajú kontrolu nad železnicou, bude to katastrofa,“ hovorí pre denník vojak Ivan z jednotky.

Železnica na severe je v sivej zóne

Podľa Ivana za deň obe strany zmenia pozície aj trikrát, bojujú 30 metrov od seba. Kým na začiatku útočili Rusi tankami a inými obrnenými vozidlami, čo viedlo k veľkým stratám, teraz nasadzujú pechotu. „Prichádzajú v čatách po 10 až 15 mužoch. Útočia na nás neustále,“ hovorí.

Pre Rusov to znamená veľké straty, tie však majú aj Ukrajinci. Ivan prišiel o celú svoju čatu 15 ľudí, ktorí sú buď mŕtvi, alebo zajatí. Ako hovorí, 16 kamarátov stratil aj v lete pri Robotynom. Bitka o Avdijivku je však podľa neho emocionálne horšia, pretože „brániť sa je ťažšie na morálku ako útočiť“.

„Modlíte sa, ste skrčení v zákope štyri dni, kým vás nevyrotujú alebo vás nezabije ich delostrelectvo. Musíte odolať útoku za útokom ich pechoty,“ dodáva.

Podľa Ivana majú pri meste Rusi výhodu vo všetkom okrem výcviku. Majú viac delostreleckej munície, techniky aj vyššie počty ľudí. Okrem toho sú nastavení inak, vraví, a spomína jeden prípad ešte zo Zaporižskej oblasti.

Rusom, na ktorých útočili, došla munícia a museli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie