Denník N

Klebety nie sú zlé, keď klebetíte správne. Spoločnosť by bez nich neexistovala, tvrdí psychológ

Ilustračné foto - Unsplash/Bewakoof Official
Ilustračné foto – Unsplash/Bewakoof Official

Spájame si ich so zlomyseľnosťou, s povrchnosťou aj so zámerom škodiť druhým. Prečo však nie sú všetky klebety zlé a na čo všetko nám môžu slúžiť?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Kelsey McKinney začala profesionálne klebetiť, keď jej už takpovediac nič iné nezostávalo. Bolo to v roku 2021, svet sa už viac ako dvanásť mesiacov podriaďoval pandemickým opatreniam a ona sa skrátka nudila.

Potom jej mama povedala príbeh o spoločnej známej, ktorá na rozlúčke so slobodou zavolala kamarátky na štvorkolky, na jednej z nich sa prevrátila a prišla o prst.

„Príbeh, ktorý pritom nie je až taký dramatický či vzrušujúci, som v nasledujúcich dvoch týždňoch zopakovala snáď päťstokrát. Pretože to bolo skrátka niečo, o čo som sa mohla podeliť s priateľmi. A uvedomila som si, že vec, ktorú skutočne potrebujem, sú klebety,“ hovorí McKinney.

A preto si založila podcast. Volá sa Normal Gossip a je presne o tom, čo jej počas lockdownu tak veľmi chýbalo – o banálnych klebetách týkajúcich sa obyčajných ľudí. Nepozná ich ani ona, ani jej poslucháči; klebety môže zaslať ktokoľvek a McKinney ich anonymne zverejní.

V tejto chvíli už nahráva piatu sezónu. Od svojho vzniku má podcast vyše desať miliónov prehratí.

Klebety občas počujeme alebo hovoríme všetci a je zbytočné si nahovárať opak. K iným ľuďom sa skôr alebo neskôr zvrtne takmer akýkoľvek typ konverzácie.

Často nad nimi premýšľame ako nad povrchnou kratochvíľou, strateným časom či dokonca aktivitou, ktorej hlavným zámerom je niekoho poškodiť.

Keď však začnete klebety skúmať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vzťahy

Rodina a vzťahy, Svet

Teraz najčítanejšie