Denník N

Galko: Sulík nie je iba excel, jednotka a nula

Ľubomír Galko. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ľubomír Galko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Radoslav Procházka má za sebou silnú stranu, a nie intrigánov ako Iveta Radičová, odpovedá Ľubomír Galko na otázku, akú výhodu by mal šéf Siete oproti expremiérke.

Ľubomír Galko v rozhovore hovorí aj o tom: 

  • či sa Richard Sulík vráti po voľbách z europarlamentu;
  • že v kauze odpočúvania novinárov išlo o komplot proti nemu aj preto, že likvidoval zmluvy SDKÚ;
  • čo v téme utečencov odlišuje SaS od Smeru;
  • prečo by sa mu mala Iveta Radičová ospravedlniť.

 

Kto je dnes voličom Slobody a Solidarity? Akí ľudia vás volia?

Ľudia, ktorí uprednostňujú zdravý rozum, podporujú ekonomické riešenia, a tí, čo akcentujú boj proti korupcii. Prieskum Focusu ukázal, že nás ľudia volia pre tri veci – na prvom mieste je najlepší ekonomický program, na druhom silný líder a na treťom je boj proti korupcii. To ma teší, lebo boj proti korupcii bol dôvod, prečo som sa v roku 2009 rozhodol vstúpiť do politiky.

Koľko ich je? Chceli by ste sedem percent. Je to dosť ambiciózny cieľ pre stranu, ktorá mala kedysi dvanásť percent?

Stranícky cieľ je mať viac ako v roku 2012, keď sme mali 5,88 percenta. Sedem percent a pätnásť mandátov je môj osobný cieľ. Samozrejme, že v záujme každého lídra politickej strany je dosiahnuť čo najviac, ale my sa musíme pozerať na politickú situáciu reálne. Pravica ešte nikdy nebola taká roztrieštená. Druhá objektívna vec je, že sme prešli veľmi ťažkým obdobím. V roku 2013 od nás fakticky odišla tretina členskej základne. Od toho všetkého sa odvíjajú aj naše očakávania. Máme dobrý plán, ako byť v týchto voľbách úspešní, získať sedem percent a v roku 2020 doviesť stranu k dvojcifernému výsledku.

Video: Galko vysvetľuje, prečo odmieta „ľudí tejto inej kultúry“
autor: Martina Pažitková

Spomínate roztrieštenú pravicu. Ľudovít Kaník a strana Skok oslovili vašu stranu, či ich vezmete na kandidátku. Nemali ste ambíciu zjednotiť aspoň časť pravice?

Od Kaníka presne takáto ponuka neprišla. Mal skôr víziu zjednotiť viacero strán a to nevyšlo, lebo sa nenašiel spoločný líder. No a Skok? Prišli veľmi neskoro, prakticky niekoľko dní pred podaním kandidátok. My sme mali kandidátku uzavretú, zhruba tretinu miest na nej sme vyhradili našim Priateľom slobody, nestraníkom, ktorí k nám majú blízko. Nevedeli sme si predstaviť, že by sme týchto ľudí pár dní pred voľbami odpálkovali. Druhý dôvod odmietnutia, ktorý sa ukázal ako dobrý, bolo to, čo vyvádzajú teraz.

Máte na mysli ich vyhlásenie, že sú ochotní spolupracovať so Smerom?

Celkovo je ich pôsobenie veľmi čudné, až mierne oportunistické. Nechcem ich urážať, ale najprv boli u nás, potom si založili Liberálnu dohodu, potom išli k Lipšicovi do Novy a nakoniec od Lipšica odišli a založili vlastnú stranu. Tam to najprv hrali na občianskych liberálov, potom vraveli, že nie sú ani pravica, ani ľavica, potom povedali, že chcú vládnuť so Smerom. Každú chvíľu inak. My sa preto obraciame na ich voličov. Je to preferenciami jednopercentná strana, bola by veľká škoda, keby ich hlasy prepadli. To sa však týka aj strán Šanca, TIP či SDKÚ. O hlasy voličov všetkých týchto štyroch strán sa SaS uchádza, aby tieto hlasy neprepadli. Môžu rozhodnúť o nesmeráckej vláde.

Keby prišiel Miškov skôr, zobrali by ste ho?

To je hypotetická otázka. Keby prišiel pred rokom, úplne inak by sa o tom rozprávalo. Nemám k tomu radikálny postoj. Mohli sme to v strane prediskutovať, dnes o tom môžeme uvažovať len v hypotetickej rovine. No tesne pred odovzdaním, kandidátok, keď už navyše stihol poskakovať od jedného názoru k druhému, to bolo nereálne. Voličov by sme zmiatli.

Kto bol v tomto volebnom období vaším najlepším poslancom?

Netrúfam si povedať. Každý sa snažil zastať si robotu. V klube si rozdeľujeme návrhy zákonov, často aj z oblastí, ktoré priamo nezastupujeme. Keď je napríklad niečo z poľnohospodárstva, tak sa tomu venujem ja, keď je niečo zo životného prostredia, venuje sa tomu Martin Poliačik, doprave Jana Kiššová a podobne. Všetci sa snažili a mne neprislúcha hodnotiť, kto robil viac a kto menej.

Nepoviete jedno meno?

Nie, ale poviem, že cítim veľký prínos z príchodu Eugena Jurzycu. Chýbal nám v klube odborník na verejné financie a on je v tom úplne doma. Všetky naše návrhy riešení nám prepočíta, povie, či by to nebolo drahé, a pri kauzách povie, koľko by sa mohlo ušetriť. Prijatie Eugena k nám bol jeden z najlepších krokov SaS v uplynulom volebnom období.

Pýtame sa tú otázku aj preto, že na kandidátke ste po Richardovi Sulíkovi dvojkou vy. Človek by možno čakal, že ste teda boli vy tým najúspešnejším poslancom. Ako ste sa dostali na druhé miesto? Navrhol vás Sulík?

Takto otázka nestojí, dvojkou na kandidátke nemusí byť najaktívnejší poslanec. Tvorba kandidátky je pomerne komplexná vec. U nás je zvykom, že kandidátku navrhuje predseda a potom o nej diskutujeme. Tak to bolo aj teraz. To, že budem dvojkou ja, je úplne v poriadku. Povedzme si otvorene, z hľadiska celkového efektu je druhé miesto takmer rovnocenné tretiemu či siedmemu. Všetko sú to zvoliteľné miesta. Richard Sulík uplatňuje pravidlo, že na prvých štyroch miestach je vedenie strany a to je predseda a podpredsedovia.

Sulíkova pozícia je špecifická, lebo je v Bruseli. Je v poriadku, ak kandidátku do parlamentu vedie europoslanec?

Nevidím v tom problém. Naším cieľom je vytvoriť pravicovú reformnú vládu a zastaviť početné kauzy smerákov, ktoré sa na nás valia každý deň. Sulík povedal, že ak by k tomu došlo, tak sa postu v Európskom parlamente vzdá.

Čo ak skončíte v opozícii? Zostane Sulík v Bruseli?

Je to otvorené. Bude sa s nami určite radiť a potom sa rozhodne. Vieme však zaručiť, že ak budeme súčasťou pravicovej reformnej vlády, on z europarlamentu odíde a nahradila by ho pravdepodobne Lucia Nicholsonová. Ak by sa rozhodla neísť, nastúpil by šikovný človek, Ján Oravec.

Nediskutovalo sa v strane o tom, že by ste kandidátku viedli vy?

V začiatkoch sa diskutovalo o tom, či bude Sulík kandidovať, alebo nie. No o tom, že kto by bol lídrom, ak by nekandidoval, sme nediskutovali.

Vy by ste takúto ponuku prijali?

To je hypotetická otázka.

Tie majú novinári radi.

Viem. Ale je zbytočné, aby som na ňu odpovedal. Rozhodol by som sa, ak by taká ponuka prišla na stôl. Rozhodli sme sa najlepšie, ako sme sa rozhodnúť mali. Medzi našimi voličmi som sa nestretol s nejakou negatívnou spätnou väzbou na to, že Richard vedie kandidátku. Úplne to akceptujú. Richard v europarlamente odvádza brutálne dobrú prácu, po piatich mesiacoch bol druhým najznámejším europoslancom po Monike Flašíkovej-Beňovej (Smer). Keď ho však bude treba na Slovensku, pomôže tu.

Ako politik veľmi riešite novinárov a prieskumy. Kde na to opozičný politik berie čas? Myslíte si, že ste dosť výrazný opozičný politik a silný súper Smeru?

To všetko ukáže čas. Jeden z dôvodov, prečo sa dokážem venovať toľkým témam, je objektívny, že málo spím. Chodím spať o pol tretej ráno a vstávam pred ôsmou a fyzicky to zvládam. Môj pracovný čas je oproti iným ľuďom veľmi dlhý. Dokážem dobiť energiu cez víkend, keď si oddýchnem. Bolo by nekorektné, keby som ja sám posudzoval, či si plním opozičnú prácu. Nedávno som si kompletizoval súpis všetkého, čomu som sa venoval počas uplynulých štyroch rokov, mohol by som vám to do večera menovať, ale zhodnotia to až voliči. V roku 2012 som mal takmer 38-tisíc preferenčných hlasov. Zo štvrtého miesta som prekrúžkoval Juraja Miškova, ktorý bol na kandidátke nado mnou. Bol to percentuálne najvyšší nárast zo všetkých poslancov, ktorí sa opätovne dostali do parlamentu naprieč celým politickým spektrom. Oproti roku 2010, keď som mal zhruba 3800 hlasov, to činilo nárast takmer tisíc percent. Keď chodím po Slovensku, mám dobrú spätnú väzbu. To, že sa vyjadrujem aj k iným veciam, nie je určite na úkor politiky. Je to skôr na úkor rodiny, tej sa venujem menej.

S ktorou témou by si vás voliči mali spájať?

S vnútornou a vonkajšou bezpečnosťou a bojom proti korupcii. Veľmi ma láka polícia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sulík a SaS

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie