Denník N

Prvá zmena Dolinkovej po získaní dôvery vlády: zrušenie uznesenia o tranzícii

Foto - TASR
Foto – TASR

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) sa podvolila tlaku koaličnej SNS.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ministerstvo zdravotníctva na žiadosť SNS zruší usmernenie k zmene pohlavia. Ministerka Zuzana Dolinková z Hlasu povedala, že tak urobí „v záujme deklarovania stability vládnej koalície“. Usmernenie bolo jednou z požiadaviek iniciatív LGBTI+ po minuloročnej vražde Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha na Zámockej ulici.

Exminister Vladimír Lengvarský tesne pred svojím odchodom v marci schválil „štandardný postup pre diagnostiku a komplexný manažment zdravotnej starostlivosti o dospelú osobu s transsexualizmom“. Na stránke ministerstva bol zverejnený 3. marca tohto roku. Týmto jeho krokom začalo opäť automaticky platiť aj odborné usmernenie pre zmenu pohlavia na oficiálnych dokumentoch.

Štandardné postupy odsúhlasila 20-členná odborná komisia ešte 3. februára. Lengvarský ich však vtedy neschválil. Nepozdávalo sa mu, že za bolo 12 členov, sedem sa zdržalo a jeden člen bol proti.

Video: Roman Samotný odkazuje ministerke Zuzane Dolinkovej: Andrej Danko nemá dostatočnú odbornosť na rozhodovanie o zmene pohlavia (autorka: Kamila Šebestová)

Ide o usmernenie, podľa ktorého môžu transrodoví ľudia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

LGBTI+

SNS

Zdravotníctvo

Zuzana Dolinková

Rodina a vzťahy, Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie