Denník N

Za každou fotografiou silný príbeh. Šiesti slovenskí reportéri vydávajú knižné svedectvo o vojne na Ukrajine

Foto - Absynt
Foto – Absynt

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Kto si ešte spomenie na mesto Mariupol, ktorého boli len prednedávnom plné noviny a televízne správy? Kto si spomenie na Buču, najtragickejší symbol ukrajinskej traumy? Obrazy vojny proti Ukrajine sa prekrývajú, blednú a miznú.

Reportér Mirek Tóda a ďalší dvaja naši kolegovia z Denníka N Tomáš Benedikovič a Vlado Šimíček spolu s fotoreportérmi Gabrielom Kuchtom, Jurajom Mravcom a filmárom Pavlom Pekarčíkom dali dokopy fotoknihu. Nazvali ju Ukrajina 24/02/20- a spojovník v názve nie je preklep. Tento drobný grafický znak zosobňuje celú tragiku tejto vojny. Každých 24 hodín za ním totiž pribudne ďalší deň tejto nezmyselnej vojny.

Je to výber fotografií, ktoré vznikli počas ciest dokumentaristov do vojnou trýznenej Ukrajiny. Stretávajú sa tu zábery z frontovej línie s obrázkami dôsledkov vojny na život ľudí v zázemí. Fotografie budú doplnené dokumentárnymi príbehmi reportéra Mirka Tódu. Za každou fotografiou sa skrýva silný príbeh. Nezrkadlí sa v nich však len vojnové zúfalstvo, ale aj nádej a viera vo víťazstvo i nezlomnosť Ukrajincov a Ukrajiniek.

Fotoeditorkou je slovenská fotografka žijúca v Španielsku Lea Tyrallová, grafickým dizajnérom Milan Nedvěd, ktorý navrhol poskladanie jednotlivých listov knihy metódou french fold a zviazanie bronzovou špirálovou väzbou.

Vznik knihy môžete podporiť v crowdfundingovej kampani, celý zisk z predaja bude venovaný na humanitárnu pomoc pre mesto Charkiv.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Vladimír Šimíček
Foto – Gabriel Kuchta
Foto – Pavol Pekarčík
Foto – Juraj Mravec

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie