Denník N

Najlepší slovenský album #1 – Lasica & Satinský & Filip: Bolo nás jedenásť (1981)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Seriál Najlepšie slovenské albumy vznikol z výsledkov ankety Denníka N, v ktorej hlasovalo takmer 60 ľudí z hudobnej scény. Ich hlasovanie a komentáre si môžete pozrieť tu.

Tento album nemohol vzniknúť nikde inde ako na Slovensku.

Keby sme ho mali vystihnúť len jednou vetou, mohla by znieť napríklad takto: Pretože kým k väčšine ostatných nahrávok nájdete rôzne domáce aj zahraničné paralely, Bolo nás jedenásť patrí k originálom.

Ale dôvodov, prečo anketu Najlepšie slovenské albumy vyhral práve tento, je viac. Nie náhodou zaň hlasovalo najviac ľudí naprieč generáciami a hudobnými žánrami.

Čo ho teda vlastne robí takým výnimočným?

1. Sú to Greatest Hits

Lasica a Satinský boli spievajúci komici už od svojich prvých autorských predstavení. Ich debutovou hudobnou platňou je singel Balada o vodných stavoch/Prerušená pieseň z roku 1969, vyspevovali aj v muzikáli Plné vrecká peňazí (1975), ktorý vyšiel ako dvojalbum. Lenže pri všetkej úcte k predchádzajúcim muzikantským spolupracovníkom, až keď sa dali dokopy s Jarom Filipom, našli toho ideálneho partnera.

Bolo nás jedenásť je prvý spoločný album tria L+S+F a určite aj najlepší. Ide o piesne, ktoré Filip s Lasicom zložili pre rôzne divadelné predstavenia, no keď ich dali dohromady, vznikla z toho kolekcia, ktorá znie ako výberovka ich najlepších skladieb.

Čo pieseň, to hit. Počítajme – Spomínam na Paríž, V jedálnom vozni, V našej obci, Jano bol chlap, Chcel by som byť, Za dedinou, Vyletel vták, Keď som išiel do lesa na drevo, Bolo nás jedenásť, Do batôžka… Každá z týchto skladieb sa stala slovenskou klasikou.

Lasica, Satinský a Filip urobili dokopy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Milan Lasica

Najlepšie slovenské albumy

Kultúra

Teraz najčítanejšie