Denník N

Požiadal Dodi Dianu večer pred smrťou o ruku? Čo je pravda a čo lož v seriáli The Crown

Herečka Elizabeth Debicki ako princezná Diana v šiestej sérii seriálu The Crown. Foto - Netlix
Herečka Elizabeth Debicki ako princezná Diana v šiestej sérii seriálu The Crown. Foto – Netlix

Pozrieme sa na niekoľko kľúčových momentov prvých štyroch častí šiestej série seriálu spoločnosti Netflix, ktorá sa sústreďuje na obdobie smrti princeznej Diany.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tento článok obsahuje spojlery, nečítajte, ak ste ešte nevideli 6. sériu seriálu.

Čím viac sa približoval seriál The Crown k súčasnosti, tým nejasnejšou sa stávala hranica medzi tým, čo sa skutočne stalo a čo je len fikcia.

Seriál Petra Morgana bol od svojich začiatkov prezentovaný ako zdramatizovaný pohľad na udalosti, ktoré sa diali v britskej kráľovskej rodine. Kritika sa väčšinou opierala o to, že diváci majú problém rozoznať medzi realitou, ku ktorej dochádzalo v dynastii Windsorovcov, a tým, čo si dotvorili tvorcovia populárneho seriálu vysielaného na streamovacej platforme Netflix.

Už pri predošlej piatej sérii sa objavili žiadosti o to, aby seriál obsahoval upozornenie, že ide o fikciu, čo Netflix odmietol. O to dôležitejšie by to bolo v prípade poslednej série, ktorá sa týka udalostí odohrávajúcich sa v 90. rokoch a na začiatku rokov nultých, ktoré si väčšina divákov seriálu The Crown pamätá.

Diváci sa teda môžu pýtať, či sa viaceré udalosti odohrali presne tak, ako ich prezentuje seriál.

„Najväčšou chybou tohto seriálu je, že je taký dobrý,“ vysvetľuje pre Denník N Jakub Abrahám, ktorý sa britskej monarchii roky venuje. „Pretože diváci chcú mať istú oporu vo faktoch, ktoré sú im predkladané.“

Abrahám vyzdvihuje herecké výkony a tiež detaily, o ktoré sa seriál opiera.

„Je to naozaj brilantne urobený seriál, od kostýmov až po verné repliky šperkov. Napríklad brošňa kráľovnej s diamantom, ktorú mala na Dianinom pohrebe a tiež počas svojho slávneho prejavu z balkóna paláca, keď sa po smrti Diany prihovárala k národu, je verná kópia,“ hovorí s tým, že v seriáli vyniká herecký výkon Imeldy Stauntonovej, ktorá stvárňuje Alžbetu II., alebo Elizabeth Debicki, ktorá hrá postavu princeznej Diany.

„Netreba však zabúdať na to, že je to v podstate hollywoodsky seriál. Bol vytvorený tak, aby bol sledovaný a aby zarábal peniaze. Nie je to dokument,“ upozorňuje Abrahám.

Tu je výber niekoľkých kľúčových momentov štyroch epizód, ktoré Netflix uviedol 16. novembra.

Diana u Tonyho Blaira

V prvej epizóde navštívi Diana premiéra Tonyho Blaira so synom Williamom. Stretnutie podľa seriálu iniciuje Diana.

Premiér rozhovor s Dianou neskôr spomenie kráľovnej Alžbete II. Hovorí jej o tom, že Diana by chcela „oficiálnu úlohu“.

Po Dianinej smrti Downing Street potvrdil, že princezná

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Britská kráľovská rodina

Seriály

Kultúra, Svet

Teraz najčítanejšie