Denník N

Týždeň pred voľbami chce Smer odklepnúť obchvat za 2 miliardy

Zdroj: NDS
Zdroj: NDS

Druhá vláda Roberta Fica môže odhlasovať svoj najväčší biznis už aj na najbližšom rokovaní v stredu. Posledný podpis má prísť najneskôr 29. februára.

Vláda Roberta Fica bude do poslednej chvíle uzatvárať veľké obchody. Vyplýva to z návrhu, ktorý poslalo na verejné pripomienkovanie ministerstvo dopravy. Navrhuje, aby vláda zaviazala ministra dopravy Jána Počiatka podpísať zmluvu na stavbu a prevádzku 59 nových diaľničných kilometrov.

Počiatek tak má najneskôr 29. februára, čiže asi týždeň pred voľbami, podpísať zmluvu, v ktorej zaviaže štát, že bude 30 rokov splácať za novú autostrádu po 56,72 milióna eur, čiže dokopy po zarátaní inflácie 1,89 miliardy eur.

To má byť cena, za ktorú konzorcium okolo španielskej spoločnosti Cintra núka obchvat postaviť a roky sa oň starať. Z tendra o zákazku vyšli Španieli najlacnejšie a aj ministerstvo dopravy poukazuje na dobré ceny, ktoré vzišli z tendra.

„Len pre ilustráciu, táto cena je nižšia ako cena, ktorú Rakúsko platí za o pätinu menší viedenský obchvat,“ píše sa v materiáli, ktorý poputuje na vládu. Bol vytvorený v utorok a ten, kto by sa chcel s projektom bližšie zoznámiť a vyjadriť sa, môže tak urobiť do pondelka.

Chcú vraj šetriť čas

Takéto ultrarýchle lehoty nie sú pravidlom. Ministerstvo píše, že chce šetriť čas, aby sa stihol projekt ešte „finančne uzatvoriť“.

V tomto prípade ide o nové dokumenty. Pôvodné analýzy, v ktorých sa rátalo, že obchvat môže vyjsť aj na 4,5 miliardy eur, sú pasé, len teraz sa zverejňujú nové analýzy prerátané na ponuku od firmy Cintra.

Základnou otázkou, ktorú majú štúdie zodpovedať, je, či na obchvate bude jazdiť dosť áut, alebo bude poloprázdny, a či vôbec pomôže doprave v Bratislave. Obchvat je od predimenzovaného centra ďaleko a odkloní tranzit, ktorý nie je najväčším problémom bratislavskej dopravy. Ministerstvo dopravy hovorí, že obchvat si klientelu nájde a Bratislave pomôže.

Potrebujú pečiatku z ministerstva financií

Či je táto diaľnica hodná 1,9 miliardy eur, má nakoniec posúdiť ministerstvo financií. Bez jeho pečiatky vláda obchvat schváliť nesmie.

V materiáli ministerstva dopravy zverejnenom v pripomienkovom konaní sa píše, že „stanovisko ministerstva financií zo dňa………… tvorí prílohu č. 1 tohto materiálu“. V poznámke pod čiarou sa dočítate, že bude zverejnené, keď príde z ministerstva financií.

Obchvat Bratislavy

Teraz najčítanejšie