Denník N

Majitelia dvoch konkurenčných klubov v Bratislave sa spojili a vytvorili nový

Jano Rizman (vľavo) a Miro Hargaš z nového klubu Subdeck. Foto - Branislav Vartovník
Jano Rizman (vľavo) a Miro Hargaš z nového klubu Subdeck. Foto – Branislav Vartovník

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bratislava bude mať nový klub zameraný na súčasnú elektronickú hudbu. Volá sa Subdeck a otvára sa už najbližší víkend v lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja na Tyršovom nábreží.

Zaujímavosťou je, kto sa zaslúžil o jeho vznik. Dokopy sa dali Jano Rizman, majiteľ Sundecku, jedného z prvých klubov na rieke, a Miro Hargaš, ktorý stojí za kultovým priestorom Fuga, aktuálne fungujúcom na Námestí SNP.

Obaja sa okolo klubovej scény motajú vyše desaťročia a vnímajú, ako sa za posledné roky zmenila. A nemôže za to len covid.

Potrebuje Bratislava ďalší klubový priestor?

Jano Rizman: Podľa mňa áno. Zaslúžilí kluberi, bývalí častí návštevníci párty, ktorí majú dnes rodiny, majú už aj iné nároky. Na začiatku, keď si mladý, ideš do Účka, bavíš sa a neprekáža ti, že zo stropu kvapká, lenže časom sa vyvíjaš, hudobne aj nárokmi, a potrebuješ kvalitný priestor. Taký, aký si zažil niekde na Západe, pričom nemyslím nejaký luxusný podnik, ale dobre ozvučený priestor, ktorý má rovnako kvalitné služby. Má šmrnc. Samozrejme, my nemôžeme v päťstotisícovom meste očakávať, že tu bude druhý Berlín, ale čím viac tu toho je, tým lepšie.

Miro Hargaš: Odpoveď má dve roviny – čo potrebuje mesto a čo potrebujem ja alebo Jano. Bude to znieť veľmi sebecky, ale my nerozmýšľame tak, že ideme robiť niečo, čo potrebuje mesto – my chceme niečo, čo potrebujeme my, aby sme naplnili svoje potreby, svoj život. Takže prvotná motivácia je spraviť priestor, ktorý poteší nás. No na druhej strane by sme isto nešli do niečoho, čo z ekonomického hľadiska nemá zmysel. Áno, chceme svoju herňu, svoju detskú izbu, splniť si sen, no musí sa to stretnúť s dopytom v meste. A ten tu určite je.

Fuga je neoddeliteľnou súčasťou hudobného života Bratislavy. Aj pri jej zakladaní išlo len o „detskú izbu“?

MH: Určite áno. Nerozmýšľal som nad tým, či to robia iné kluby zle alebo že ja to budem robiť lepšie. S kamarátom Bartošom sme začali robiť breakcorové akcie, teda okrajový experimentálny žáner, ktorý je pre väčšinu ľudí nepočúvateľný. Keď sme pre tieto akcie hľadali nejaký priestor, uvedomili sme si, že na takúto hudbu príde 50 ľudí a to nám nájom v nejakom inom klube nezaplatí. Tak sme si s kamarátom Tomášom Tukim Tukorom povedali, že si ho musíme spraviť sami. Lenže keď už ho máte, zistíte, že aj takáto alternatíva musí stáť na nejakých nohách ekonomiky a peňazí a že jeden okrajový žáner klub neuživí. Musel som začať premýšľať inak a otvárať sa aj iným žánrom. Na začiatku som nečakal nič, nevedel som, do čoho idem. Bolo to ako splniť si sen, ktorý som nikdy nemal.

Jano, u teba to bolo podobné?

JR: Je to dlhý príbeh. Ja som celý život lodník. Začínal som ako 19-ročný čašník na švajčiarskej výletnej lodi, desať rokov som robil na výletných lodiach na rôznych pozíciách, mal som možnosť sledovať, ako vo svete funguje nočný život a gastronómia – či už na lodiach, kde som pracoval, alebo na pevninách, ktoré som navštívil po celom svete. Neskôr som založil cestovnú agentúru, ktorá zabezpečuje služby pre výletné lode plaviace sa po Dunaji, a prvú vlastnú kanceláriu som mal na prenajatom plávajúcom zariadení Kormorán 3. A keďže ma tam stále navštevovalo množstvo známych a kamarátov, rozhodol som sa na hornej palube otvoriť prvú krčmu. A tak vznikol Sundeck. Časom ma začali oslovovať ľudia z tanečnej scény, či by tam nemohli zorganizovať akciu, a bolo rozhodnuté.

Miro „Hargi“ Hargaš z bratislavského klubu Fuga pred novým priestorom Subdeck. Foto – Branislav Vartovník
Jano Rizman najskôr na lodi zakotvenej na Dunaji otvoril klub Sundeck, teraz k nemu pridal ďalší s názvom Subdeck. Foto – Branislav Vartovník
Prevádzkovatelia nového bratislavského klubu Subdeck a jeho zvukový systém Wall of Bass. Foto – Branislav Vartovník

Továrenská ulica, kde sídlila aj prvá Fuga, bola v istom čase síce temná a neosvetlená, no sídlili tam tri kluby. Keď však pozemky kúpil developer, bol koniec. Nad čím vtedy premýšľa šéf klubu?

MH: Rád spomínam na to, aká synergia na Továrenskej fungovala. Najmä vďaka Julienovi z partie Francúzov, ktorí to tam rozbehli. Pre Bratislavu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Rozhovory

Kultúra

Teraz najčítanejšie