Denník N

Pôjdeme sa pozrieť, keď ho budú vešať?

Jaro Filip, Milan Lasica a Július Satinský v roku 1998. Foto - Peter Stanley Procházka
Jaro Filip, Milan Lasica a Július Satinský v roku 1998. Foto – Peter Stanley Procházka

Pár dôvodov, prečo je práve Bolo nás jedenásť najlepší slovenský album všetkých čias.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Táto anketa je dôkazom, že aj prieskumy verejnej mienky sa môžu končiť šťastne. Hitparády často vyhrávajú príšerné a bezduché gýče, tak to proste vo voľbách chodí.

Môže nás napĺňať nádejou, že tie napokon zmiznú a kvalita sa presadí. Tak ako v prípade albumu Bolo nás jedenásť od prapodivno-úchvatnej trojice Lasica, Satinský, Filip.

Hej, džús

Osemdesiate roky. Prídem domov zo školy, pustím si platňu a pred nalakovanou obývačkovou stenou si ju celú odspievam. A hneď mi je lepšie na duši… Ten album funguje rovnako doteraz. Taký Brit či Američanka, chudáčikovia, myslia si, ako hýbu hudobným svetom, pritom ten najväčší skvost nepoznajú. Iste, boli tu napríklad takí Lennon s McCartneym, napísali toho veľa dobrého, napríklad taká pesnička Hej, džús je fakt podarená. Aj keď mali takmer všetko, čo dobrí muzikanti potrebujú, toľko nadhľadu a hravosti, ako mala trojica Lasica – Satinský – Filip by ste u nich hľadali márne. A takí Švédi, mimochodom, jeden z najúspešnejších hudobných národov sveta, keby sa tí učili okrem angličtiny aj slovenčinu, Bob Dylan by mal po nobelovke. Som si istý, že Milan Lasica by si ju na rozdiel od neho aj šiel prebrať, a tak by konečne zaznelo v Štokholme niečo zmysluplné – a ešte aj brilantnou Lasicovou švédčinou. Tak im treba!

Album Bolo nás jedenásť je skrátka jeden z pádnych dôvodov na dobrý pocit, že sme sa narodili práve tu. Je v ňom zakódovaná radosť, radosť, radosť, na tri riadky samá radosť… zo života, z tvorivosti, zo spolupatričnosti či zo slobody. Teraz pridám zopár fingovaných dôvodov, prečo je to tak. Začnem hudbou a potom uvidíme.

Fakír a skladateľ v jednej osobe

Jaro Filip, popredný fakír a skladateľ, skomponoval dokonalé dielo. Nielen to, nevídane ho zaranžoval a dal ho nahrať famóznym muzikantom. Obrovskou výhodou bola jeho divadelná skúsenosť, aj mnohé z tých piesní vznikali pre divadlo. Chýbajú tu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Milan Lasica

Najlepšie slovenské albumy

Kultúra

Teraz najčítanejšie