Denník N

Akčný hrdina volá po láske. Film Sly ukazuje, v čom naozaj tkvie fenomén Stallone

Záber z filmu Sly. Foto - Netflix
Záber z filmu Sly. Foto – Netflix

Dokumentárna biografia ponúka nový pohľad na zrod amerického hrdinu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Zrejme ste to nevedeli, ale Sylvester Stallone sa namiesto herca mohol stať profesionálnym hráčom konského póla. Už ako tínedžer bol v tomto športe celkom zdatný a registrovali ho aj na národnej úrovni.

Pri jednom zo zápasov jeho otec vbehol na hraciu plochu a – rozzúrený slabším výkonom – strhol syna zo sedla. Stallone junior sa po tomto incidente rozhodol už nikdy nevyliezť na koňa.

Keď si po rokoch Sylvester predsa chcel rekreačne zahrať partičku póla, jeho otec, ktorý sa zápasu zúčastnil tiež, úmyselne vrazil do potomka tak, že opäť skončil na zemi. V tom čase už slávny herec definitívne zavesil opraty na klinec.

Mohlo by sa zdať, že táto kariérna epizóda je v živote filmového prominenta len okrajovou perličkou. V aktuálnej filmovej biografii Sylvestra Stalloneho Sly (Netflix) však zohráva kľúčovú rolu.

Ukazuje totiž, že superhrdinovia nevstupujú na scénu len preto, aby ratovali svet. Niekedy potrebujú zachrániť sami seba.

Prečo biografie letia

Žáner filmovej biografie dnes zažíva vlnu popularity. Ukazuje sa totiž, že na sklonku kariér slávnych ľudí je možné efektne či zaujímavo porozprávať ich vlastnú story.

Žolík týchto projektov spočíva v tom, že mediálny obraz hviezd dopĺňajú o novú rovinu. Ukáže sa, že ten či tá, čo sa usmievali do svetiel reflektorov, to v skutočnosti vôbec nemali ľahké. Či dokonca za dverami šatní a spální urputne trpeli.

Depresie, samovražedné sklony, drogová závislosť, vzťahové krízy či sexuálne zneužívanie pritom nie sú len námetmi týchto biografických príbehov. Dôležité je, že hviezdnych prominentov menia na ľudí z mäsa a kostí. Po záverečných titulkoch by sme ich chceli objať a porozprávať im o vlastných trápeniach.

A potom je tu vyšší level. Ukáže sa, že fiktívne príbehy, ktoré sme s naším hrdinom či hrdinkou – napríklad na plátne – zažívali, veľmi úzko súvisia s ich osobnými životmi. Môžeme tak získať novú optiku nazerania na ich ikonické výkony. A pre tých, čo sa radi púšťajú hlbšie, sa otvorí priestor na skúmanie fungovania popkultúry.

To sú dôvody, prečo sa oplatí vidieť film Sly.

Hrdina sa vie predsadiť

Sylvester Stallone a Arnold Schwarzenegger tvorili v 80. rokoch piliere akčného hrdinstva. Možno dodnes nevedia o tom, akú zásadnú rolu v tejto pozícii zohrali aj za železnou oponou.

Absolútny individualizmus superhrdinov bol v duchu socialistického kolektívu nežiadaným prvkom, a preto napĺňal obrovskú dieru na aj tak neexistujúcom trhu s popkultúrnou predstavivosťou. Morálne vzdelávanie mládeže prebiehalo pri pondelkových inscenáciách, no napínať svaly a tváriť sa ako frajeri sa dalo len pri Ramboch a Terminátoroch na kopírovaných VHS-kách.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Kultúra

Teraz najčítanejšie