Denník N

Kočner má nádej na skrátenie trestu. Pomôcť mu môže vláda znižovaním trestných sadzieb

Marian Kočner vo februári 2023. Foto - TASR
Marian Kočner vo februári 2023. Foto – TASR

Vládna koalícia chce meniť sadzby ekonomických trestných činov vrátane falšovania zmeniek, za čo je odsúdený na 19 rokov Marian Kočner. Len od vládnych predstaviteľov závisí, či mu svojím návrhom pomôžu dostať sa z väzenia skôr.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Znižovanie trestných sadzieb sa po schválení vládneho programu stalo oficiálnym prísľubom štvrtej vlády Roberta Fica (Smer). Koho presne táto správa napokon poteší, zatiaľ známe nie je. Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) zatiaľ len opakuje, že sa zamerajú najmä na ekonomickú trestnú činnosť, čo časť verejnosti vníma ako signál, že pôjde o korupciu.

Za falšovanie zmeniek – teda ekonomickú trestnú činnosť – si odpykáva devätnásťročný trest Marian Kočner. Zníženie sadzieb by teda mohlo pomôcť aj jemu.

Právoplatný rozsudok si Kočner vypočul v januári 2021, vo väzbe bol od júna 2018. O podmienečné prepustenie by teda mohol podľa dnes platných zákonov žiadať najskôr v roku 2033, keď bude mať 72 rokov.

Ak by sa sadzby za falšovanie zmeniek zmiernili, na slobodu by sa mohol dostať oveľa skôr. Rozhodujúce bude nastavenie sadzieb a to, či novou legislatívou umožnia odsúdeným žiadať o obnovu konania a prehodnotenie trestov podľa nových sadzieb.

Kočner je za mrežami už päť rokov. Ak by vláda tresty výrazne znižovala a vyššie zmienenú obnovu konania pripustila, mohol by o podmienečné prepustenie požiadať takmer okamžite. Ak by úprava bola miernejšia, posedel by si možno ešte päť rokov.

Všetko závisí od toho, čo všetko Suskova novela bude riešiť.

Kočnerovi stále hrozí trest aj za objednávku vraždy novinára Jána Kuciaka. Prípad je po tom, čo Kočnera Špecializovaný súd aj druhýkrát v máji 2023 oslobodil, na základe odvolania prokurátora na Najvyššom súde.

Okrem toho je od leta Kočner obžalovaný aj v kauze Donovaly a golfového areálu v Báči. V tomto prípade ide o nadmerné odpočty DPH, čiže ekonomickú trestnú činnosť.

Nový minister spravodlivosti na konkrétne otázky o zmenách trestných sadzieb neodpovedá.

Možno pritvrdia Karasov návrh

Ešte pred voľbami dlhoročný poslanec Smeru Susko naznačil, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bödörovci

Boris Susko

Ficova vláda

Marian Kočner

Slovensko

Teraz najčítanejšie