Denník N

Za ohrozenie suverenity Maďarska až trojročné väzenie. Orbánova nová zbraň proti opozícii môže sťažiť život mimovládok

Šéf poslaneckého klubu Fideszu Máté Kocsis a premiér Viktor Orbán. Foto - FB/Máté Kocsis
Šéf poslaneckého klubu Fideszu Máté Kocsis a premiér Viktor Orbán. Foto – FB/Máté Kocsis

Zákon na ochranu suverenity, ktorý je v maďarskom parlamente, sa v súčasnom znení netýka médií, ale podľa analytikov a novinárov sa to ešte môže zmeniť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V utorok večer o 21.35 predložil parlamentu vedúci frakcie Fideszu Máté Kocsis balíček zákonov nazvaný zákon na ochranu suverenity, píše maďarský portál Telex.

Podľa návrhu by od 1. februára v Maďarsku vznikol nový Úrad na ochranu suverenity. Strany alebo kandidáti, ktorí by prijali počas predvolebnej kampane podporu zo zahraničia, by mohli byť potrestaní odňatím slobody.

Organizácie podieľajúce sa na kampani v komunálnych voľbách by tak nemohli prijať nielen podporu zo zahraničia, ale ani podporu od domácej (teda maďarskej) právnickej osoby alebo organizácie bez právnej subjektivity. Zakázané by boli aj anonymné dary.

Predložený balíček zákonov sa venuje najmä Úradu na ochranu suverenity.

Odňatie slobody až na tri roky

Organizácia alebo člen organizácie, ktorí prijmú podporu zo zahraničia, môžu byť potrestaní

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Viktor Orbán

Svet

Teraz najčítanejšie