Denník N

Minister školstva Drucker: Mám svoje hodnoty, viem sa postaviť, keď to presiahne medze

Tomáš Drucker. Foto N - Tomáš Benedikovič
Tomáš Drucker. Foto N – Tomáš Benedikovič

Radšej budem, keď bude Kočner päť rokov pracovať ako sanitár v nemocnici a nebude môcť vykonávať žiadnu podnikateľskú činnosť, než keby mal niekde sedieť, hovorí o znížení trestov za ekonomickú trestnú činnosť minister školstva Tomáš Drucker z Hlasu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Čo si myslíte o Markíze, Denníku N, Denníku SME a Aktualitách?

Sú to médiá, ktoré sú tu dlho etablované, a neviem, čo iné by som si mal myslieť.

Považujete ich za nepriateľské?

Nepovažujem. Ani strana Hlas ich nepovažuje za nepriateľské. Vyjadrili sme sa k tomu veľmi jasne aj ústami pána predsedu, aj mojimi. Čítam Denník N aj iné denníky. Získavam informácie z rôznych zdrojov.

Robíme projekt, vďaka ktorému posielame do škôl časopisy na rôzne témy: klimatická kríza, holokaust, spolužitie Slovákov a Maďarov, mýty a podobne. Myslíte si, že je to ušľachtilá činnosť?

Celkovo akákoľvek podpora od mimovládnych organizácií, združení vo vzdelávaní, v športe aj v iných oblastiach je veľmi dobrá činnosť. A myslím si, že sme to vyzdvihli hneď v úvode programového vyhlásenia vlády. Ctíme si a uznávame úlohu mimovládnych organizácií a vláda je pripravená podporiť mimovládne organizácie vykonávajúce verejnoprospešnú činnosť. Sú tu tisíce rôznych združení a organizácií, ktoré pomáhajú. Všetko, čo môže pomôcť mladým ľuďom sa lepšie zorientovať, je prospešné. Škola dnes nie je jedinou studnicou vedomostí, má to byť prostredie, kde sa deti naučia spracovávať informácie. A tie sa im dostávajú z rôzneho prostredia rôzne.

Predseda Hlasu Peter Pellegrini v televíznej relácii Na telo zapochyboval o našom združení, ktoré vydáva aj tieto časopisy. Myslíte si, že by ste mu ich mohli ukázať? 

Pokojne mu to môžete dať, môžete mu o tom aj viac povedať. Ukázali ste mi ich pred rozhovorom, nepochybujem, že sa snažíte robiť veci objektívne, tak ako ich vnímate vy. Môžete mať iný názor, ako má niekto iný. Mojou úlohou ako ministra školstva je vytvoriť nejaké pravidlá v oblasti tvorby učebníc. Aby sa ten proces stransparentnil a aby sa určili pravidlá. Dnes máme veľa možností, aký obsah sa dostáva do škôl, a ťažko sa identifikuje, čo je vhodné a čo nie je. Máme záväzok, boj s hybridnými hrozbami, a to sú vážne témy.

Minister práce a sociálnych vecí za Hlas Erik Tomáš sa už stihol stať symbolom boja proti mimovládkam, chce im zobrať dve percentá z dane tak, že si ľudia majú vybrať, či ich dajú mimovládke alebo rodičom. Považujete to za správne?

Zbytočne dnes vytvárame problém, ktorý tu nie je, pretože zároveň sme povedali, že mimovládky o budúce peniaze neprídu. Teraz máme krátkodobé vákuum, pretože bolo treba naplniť prioritu, s ktorou Hlas išiel do volieb, a to je zavedenie trinásteho dôchodku. Hľadali sa zdroje, ktorými sa to dá vykryť, ale zároveň bolo jedným dychom dodané, že mimovládky neprídu o peniaze. Pokiaľ viem, je to zhruba 40 miliónov eur a dve percentá poukazuje zhruba 50 percent daňovníkov, fyzických osôb, čo je zhruba polovica. Bolo by fajn, keby to percento bolo vyššie. Môžem vám v mene strany Hlas povedať, že prídeme s riešením, ako to vyriešiť, a neprídu o to.

Oznámili ste, že dôchodcovia tento rok nedostanú pred Vianocami 150, ale 300 eur. Opozícia hovorí, že si tak Peter Pellegrini ide financovať prezidentskú kampaň.

Nie je to tak. Opozícia si rada protirečí, pretože doteraz vykrikovali, že sme okamžite nedokázali zabezpečiť plnohodnotný trinásty dôchodok. Nový minister financií po nástupe do funkcie analyzoval naozajstný stav, ako sme na tom s verejnými zdrojmi. A keďže tam boli mnohé kompenzácie z prostriedkov Európskej únie, ktoré nám znížili deficit, tak sa našli prostriedky na to, aby sa ešte takto vyplatili peniaze. Bol asi neľahký boj dohodnúť sa na tom s ministerstvom financií, ale bol to zároveň sľub strany Hlas pred voľbami. Nevnímam za tým nič iné, len plnenie sľubov.

Ak nejaká škola zavolá novinára zo SME alebo z Denníka N na besedu so študentmi o tom, čo je žurnalistika, tak to bude podľa vás v poriadku?

Hybridné hrozby a ovplyvňovanie je najnebezpečnejšie v prípade mladých ľudí. Ale nechcem to hovoriť ako odpoveď na túto konkrétnu otázku. Musíme sa zaoberať tým, ako má proces v školách prebiehať. Dohodli sme sa, že základným cieľom je objektívnosť, vytvoriť pravidlá na to, aby sa k deťom dostávali objektívne vyvážené informácie zo všetkých strán. Keby som mal uviesť príklad, tak keď chceme hovoriť o náboženstve, tak by sme mali hovoriť o všetkých náboženstvách, aby deti mali prístup ku všetkým informáciám. Mne neprekážajú diskusie s ľuďmi, novinármi, politikmi, ale musí to byť vyvážené, aby sme našli systém, že tam môžu ísť rôzne skupiny, a aby sme zabránili tomu, aby tam chodili ľudia, ktorí šíria čisté konšpirácie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Školstvo

Tomáš Drucker

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie