Denník N

Lekárske fakulty dostanú od študenta zo zahraničia aj o 3000 eur viac. Štát to chce dorovnať, aby prijímali viac medikov zo Slovenska

Foto N - Peter Lázár
Foto N – Peter Lázár

Minister školstva Tomáš Drucker si myslí, že lekárske fakulty by mohli prijať o sto až 150 študentov medicíny zo Slovenska na úkor zahraničných medikov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na lekárske fakulty by mohli prijímať viac študentov zo Slovenska. Ministerstvo zdravotníctva a školstva tak chcú riešiť nedostatok lekárov. Podľa údajov, ktoré zverejnil František Múčka z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, na lekárske fakulty prijali v akademickom roku 2022/2023 až 43 percent zahraničných študentov alebo samoplatcov. Tento školský rok je to 46 percent.

„Slovensko patrí v Únii medzi skokanov v počte absolventov za posledných 15 rokov. V realite počet slovenských absolventov nestúpa, naopak, klesá. Výrazne stúpa počet zahraničných absolventov,“ napísal Múčka.

V slovenských nemocniciach a ambulanciách je nedostatok lekárov už teraz. Podľa údajov ministerky Zuzany Dolinkovej (Hlas) chýba dnes

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Školstvo

Tomáš Drucker

Zdravotníctvo

Zuzana Dolinková

Slovensko

Teraz najčítanejšie