Denník N

Čo vidia deti v mobile? Stiahnite si zadarmo časopis Denníka N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Akoby nestačili len homofóbia či kremeľská propaganda. Na mladých ľudí sa cez TikTok valia napríklad videá s drsnými mužmi, ktorí otvorene pohŕdajú ženami.

Pred pár mesiacmi ma takto pozvali na jednu strednú školu na strednom Slovensku. Žiačky sa tu sťažovali na to, aké poznámky musia zrazu počúvať od niektorých spolužiakov. Učiteľ mi hovoril, že niečo podobné sa mu posledné roky nestávalo. Teraz však viacerí žiaci žijú v názorových bublinách, do ktorých ich uzavreli algoritmy sociálnych sietí.

Aj týmto témam sa venuje náš najnovší vzdelávací magazín. Zostavili sme ho s dvomi cieľmi. Zvlášť rodičom a učiteľom sme sa snažili priblížiť, ako fungujú sociálne siete našich tínedžerov. Mnohí si na nich obľúbili nové idoly, ktoré dospelí ľudia často nepoznajú – napríklad už spomínaných drsniakov, ktorí pohŕdajú ženami.

Druhým cieľom je ponúknuť tipy, čo sa s tým dá robiť.

Nesnažíme sa strašiť sociálnymi sieťami ani nevoláme po tom, aby ste ich deťom vypínali. Hovoríme skôr o ich zdravom a zmysluplnom využívaní. V časopise preto nájdete aj príbeh stredoškoláka, ktorý si TikTok vycvičil tak, že mu dnes jeho algoritmus sám vyhľadáva napríklad videá o chemických syntézach alebo efektívnom udržiavaní záhrady.

A k tomu by som mal ešte jeden tip. Obehal som desiatky slovenských škôl, doslova od Malaciek po Sninu. Takmer na každej som našiel žiakov, ktorí boli v týchto témach veľmi zbehlí. Vedeli, ako v nás sociálne siete vyvolávajú dopamínové efekty, ako fungujú ich algoritmy či s akými podvodmi sa na nich možno stretnúť.

Ak takýchto mladých ľudí poznáte, požiadajte ich o pomoc. Nech sami a svojím jazykom porozprávajú spolužiakom či mladším súrodencom o nástrahách sociálnych sietí. Môže to byť prínosné pre všetky strany.

Prajem príjemné čítanie!

Vladimír Šnídl
reportér Denníka N

Časopis si teraz môžete stiahnuť a prečítať zadarmo:

Príručka vyšla v sérii vzdelávacích publikácií pre školy. Denník N už vydal napríklad aj príručku o konšpiráciách, kritickom myslení, fungovaní médií, histórii, finančnej gramotnosti či klimatickej zmene. Zoznam všetkých príručiek Denníka N.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie