Denník N

Koščová: Niektorí mi vravia buď radšej ticho, prídeš o fanúšikov. Ale ja chcem, aby moje publikum vedelo, kto som

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Práve vydala nový album Krehkosť. No s Katarínou Koščovou sa nedá hovoriť len o nových pesničkách a hudbe. Má vyjasnené názory aj na citlivé spoločenské témy a politiku, ktoré na rozdiel od mnohých umelcov neskrýva.

„Po voľbách mi vypisuje veľmi veľa ľudí veci typu: ‚Ty už si tu nemala byť, nie?‘ Ale ja som nikdy nepovedala, že chcem ísť preč,“ vraví. „Toto je doma.“

Katarína Koščová v rozhovore hovorí:

  • z čoho pramení jej záujem o verejné témy;
  • či niekedy uvažovala o odchode zo Slovenska;
  • v čom sa zmenil jej prístup k tvorbe aj ku koncertovaniu;
  • o zmiešavaní kultúr v hudbe.

Rozprávame sa krátko po víkende 17. novembra. Ako ste strávili tento deň? 

Vo Viedni, dala som si šnicel. Ale vidíte, už máme tú možnosť. Deň predtým sme boli v Bratislave a prechádzali sme sa po Námestí SNP, kde je tabuľa k 17. novembru. To bolo silné, už tam horeli sviečky. Našim deckám sme vysvetľovali, čo sa vlastne vtedy udialo. Som za to ohromne vďačná, za to celé, že sa to udialo, a akým spôsobom sa to udialo.

Pred dvomi týždňami sme boli v Prahe a prechádzali štvrťou, kde sú rôzne vysokoškolské fakulty. A tiež tam bolo veľa tabúľ, že tu sa začal pochod študentov, ktorí potom prešli do centra. Tak to sú také zimomriavkové veci.

Máte nejaké spomienky z novembra 1989, keď ste boli dieťa? 

Vôbec žiadne. Bola som druháčka na základnej. Aj som sa nedávno pýtala mamky, či sa doma bavili o politike. Lebo my s mužom veľmi veľa vecí riešime doma a nahlas. Vďaka tomu decká vždy niečo zachytia. A potom sa nás pýtajú, čo sa deje. Ja som bola ako dieťa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Rozhovory

Kultúra, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie