Denník N

Svetový newsfilter: Zelenskyj vybavil viac pomoci pre Ukrajinu, obavy vyvoláva ďalší ruský plán

Zelenskyj a americký minister obrany Lloyd Austin. Foto - TASR/AP
Zelenskyj a americký minister obrany Lloyd Austin. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

kým ukrajinskí vojaci bojujú proti ruskej armáde na fronte, jednou z hlavných úloh prezidenta Volodymyra Zelenského je pracovať v prospech krajiny na medzinárodnej a diplomatickej úrovni.

Robí to prostredníctvom prejavov, rozhovorov pre svetové médiá aj stretnutí so zahraničnými lídrami a s inými vplyvnými ľuďmi. Mnohí z nich za ukrajinským prezidentom chodia do Kyjiva.

Ich návštevy už nepútajú takú veľkú pozornosť ako v počiatočnej fáze invázie, ale tento týždeň prebehli tri veľmi dôležité stretnutia, ktoré sú odpoveďou na viaceré otázky, čo sa vynorili v uplynulých týždňoch.


Európa: Ďalší ruský plán vyvoláva obavy

Nádej, že by ešte pred zimou prišiel zásadný zlom vo vojne proti Ukrajine, sa vytratila. Boje sa prenesú aj do ďalšieho roka a ukrajinská vláda sa snaží postarať o to, aby naďalej mala podporu spojencov, ktorí sa musia zaoberať aj inými záležitosťami.

O čo ide: Predstavitelia Ukrajiny si uvedomujú, že dlhodobá podpora nezávisí len od ich úspechov na fronte, ale aj od vnútropolitickej situácie v krajinách, ktoré sú ich spojencami, a od diania vo zvyšku sveta.

Časť pozornosti od vojny proti Ukrajine odklonil útok Hamasu na Izrael a následná ofenzíva v Pásme Gazy. Najväčším spojencom Izraela sú Spojené štáty, ktoré sú zároveň kľúčovým hráčom pri podpore Kyjiva.

V pondelok USA urobili dôležité gesto, ktoré potvrdzuje, že to tak bude aj naďalej. Na prekvapivú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Izraelsko-palestínsky konflikt

Joe Biden

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie