Denník N

Nenávidí islam, nechce migrantov ani zbrane pre Ukrajinu. Voľby v Holandsku majú šokujúceho víťaza

Geert Wilders patrí roky k najznámejším holandským politikom aj mimo svojej krajiny. Teraz sa stane kľúčovým hráčom, stredajšie parlamentné voľby jeho strana nečakane vyhrala. Nikto sa však do vlády s ním nehrnie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hanlivé prívlastky, ktoré si za bezmála 25 rokov v politike vyslúžil Geert Wilders, takmer nemožno zrátať. Niektoré sú menej presné skratky, ako „holandský Trump“, iné zase skôr smiešne ako „peroxidový Mozart“ v narážke na jeho účes.

No ak o tomto mužovi možno niečo povedať s istotou, je to toto: Wilders neznáša islam, militantní islamisti neznášajú jeho a vyhrážajú sa mu smrťou a možno aj preto tento politik bojuje proti migrantom.

V minulosti ich pourážal až tak, že ho súd v Haagu odsúdil za šírenie nenávisti. Posledný rozsudok padol len pred dvoma rokmi.

Krajne pravicový politik a jeho Strana za slobodu (PVV) teraz zvíťazili v parlamentných voľbách v Holandsku. Pre väčšinu je to absolútny šok a krajina sa môže mesiace zmietať v politickom chaose, hoci na dlhé bezvládie trvajúce po voľbách je Holandsko zvyknuté.

S Wildersom nechce vládnuť prakticky nikto, ale už teraz sa mu splnilo niečo, po čom doteraz márne túžil

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Migrácia

Svet

Teraz najčítanejšie