Denník N

Robert Fico zaútočil na slobodné médiá a ja mám neustále pocit déjà vu. Poviem vám, ako to prebiehalo v Maďarsku

Novinári Indexu v deň, keď podali výpovede. Foto - Index.hu
Novinári Indexu v deň, keď podali výpovede. Foto – Index.hu

Štátne výdavky na reklamu rozdeľujú mediálny trh na dvojo: dostávajú ich predovšetkým provládne médiá.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Viac ako dvadsať rokov som pracovala ako novinárka v Maďarsku, a to aj v rôznych vedúcich pozíciách v redakciách nezávislých spravodajských webov s veľkým vplyvom. Nedávne udalosti na Slovensku, teda ukončenie komunikácie s niektorými médiami či novinármi zo strany predsedu vlády, boli preto pre mňa, žiaľ, dobre známym a zvyčajným ťahom.

Ako novinárka som začala pracovať v roku 2002, mám teda jasne pred očami aj obdobie, keď bolo Maďarsko na popredných miestach rebríčka slobody tlače organizácie Reportéri bez hraníc (v roku 2006 sa nachádzalo napríklad na 10. mieste spomedzi 170 krajín).

Keď som v tom čase kládla otázky vysokopostaveným predstaviteľom štátnych orgánov, nemocníc či politických strán, odpovedali. To sa potom úplne zmenilo, ako aj umiestnenie Maďarska v rebríčku slobody tlače: v roku 2023 získalo len 72. miesto. Ocitli sme sa teda na podobnej úrovni ako Togo a Sierra Leone, spomedzi krajín Európskej únie na poslednom mieste.

Nezávislé orgány, ktoré sa strachujú o slobodu tlače, veľakrát zdôrazňujú, že jeden z najvážnejších problémov mediálneho priestoru v Maďarsku možno hľadať v štruktúre vlastníkov médií: dnes je v Maďarsku veľmi málo médií, ktorých majitelia nie sú žiadnym spôsobom spojení s politikou, s konkrétnymi politikmi alebo s nejakou organizáciou, ktorá je superlojálna k vláde.

V tomto texte nebudem rozoberať všetky druhy ekonomického tlaku na médiá, iba zhrniem, aké iné kroky ovplyvňujúce slobodný mediálny priestor som zažila v Maďarsku napriek tomu, že tamojšia ústava takisto uvádza, že „Maďarsko uznáva a chráni slobodu, rôznorodosť médií a zabezpečuje podmienky slobodného informovania potrebného na tvorbu demokratickej verejnej mienky“.

Uvediem konkrétne každodenné príklady, ktoré

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Médiá

Viktor Orbán

Komentáre

Teraz najčítanejšie