Denník N

Kedy ísť s dieťaťom k lekárovi? Čo pomáha na kašeľ? Šesť až osem bežných viróz ročne je v norme, vraví lekárka

Foto - AdobeStock
Foto – AdobeStock

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Čo robiť, keď vaše dieťa budí kašeľ? Kedy vyhľadať lekára a kedy je, naopak, lepšie nevystavovať dieťa ďalším bacilom v čakárni?

Detská lekárka, vedúca sekcie mladých pediatrov v Českej pediatrickej spoločnosti a matka dvoch detí Šárka Fingerhutová radí, čo robiť, keď je dieťa zase choré.

Kedy naposledy bolo vaše dieťa choré a ako ste ho liečili?

Asi pred týždňom. Mám dvoch chlapcov a odovzdali si covid, takže to celé u nás trvalo asi štrnásť dní. Liečila som ich symptomaticky – zrážala som im teplotu a starala sa o nosový priechod. Mladší syn má šesť mesiacov, takže mu bolo treba nosovú dutinu odsávať. Do nosa som mu aplikovala aj soľný roztok.

Rôznych viróz je teraz veľa. Čo mám robiť, keď vidím, že dieťa je prechladnuté, teda má nádchu a pokašliava?

Keď je dieťa bez teplôt a len mu „tečie“ z nosa, je vhodné sa začať starať o jeho nosnú dutinu. Starostlivosť prispôsobíme jeho veku. Deťom, ktoré sa nevedia vysmrkať, pomáhame odsávaním a následnou aplikáciou soľného roztoku. V prvom kroku je dôležité dieťaťu nos starostlivo odsať, aby sa následne aplikovaný roztok dostal k sliznici.

U väčších detí sa zameriavame na pravidelné a efektívne fúkanie nosa, ktoré je aj prevenciou vzniku zápalu stredného ucha. Týmto pacientom môžeme podávať aj kvapky s dekongestívnym účinkom, ktoré uvoľňujú upchatý nos, alebo spreje, pri ktorých výbere treba zohľadniť vek dieťaťa a neprekračovať maximálny čas podávania. Liečbu kombinujeme s aplikáciou soľného roztoku. Výhodou je vyplachovanie nosa pomocou konvičky, v tomto prípade však veľmi záleží na spolupráci a schopnosti každého dieťaťa.

Pomáha pri nádche zvlhčovanie vzduchu alebo inhalácie?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Rozhovory

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie