Denník N

Navrhli najlepší súkromný interiér aj kanceláriu: Interiér musí fungovať, aj keď vymeníte sedačku alebo stoličky

Tomáš Krištek a Ondrej Kurek z What Architects. Foto N - Tomáš Benedikovič
Tomáš Krištek a Ondrej Kurek z What Architects. Foto N – Tomáš Benedikovič

What Architects tento rok zvíťazili v rámci dvoch kategórií INSAID AWARDS, ocenenia, ktoré sa zameriava na kvalitu interiérov u nás.  

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď sa architekti z ateliéru What Architects pred šiestimi rokmi stali laureátmi ocenenia CE ZA AR za najlepší interiér, rekonštrukciu prízemného bytu v malom bytovom dome z 50. rokov, boli traja alebo štyria. Dnes je ich v tíme desať až jedenásť a na konte majú ďalšie ocenenia.

Hoci je ich dvakrát viac, nejde podľa zakladateľov ateliéru Ondreja Kureka a Tomáša Krišteka o žiaden skokový vývoj. „Ten postup je veľmi plynulý. Povedal by som, že takmer nepostrehnuteľný. Keby sme to zjednodušili, mohli by sme povedať, že každý rok pribudne jeden človek,“ hovorí Ondrej Kurek.

Najväčšia zmena podľa architektov nastala v rozsahu a mierke toho, čo dokážu vyprodukovať. „Máme väčšie projekty a je ich viac. Je to teda organizačne náročnejšie, no tak nás to baví, tak sme to chceli,“ vysvetľuje Kurek.

„Predtým sme robili najmä interiéry a domy, dnes je to skôr naopak a na stole sú najmä väčšie projekty. Domov je viac, interiérov menej, neznamená to však, že sa interiérom nevenujeme,“ dopĺňa Tomáš Krištek.

Skutočnosť, že interiéry stále robia a robia ich dobre, dokresľujú výsledky tohtoročných INSAID AWARDS, kde What Architects uspeli hneď vo dvoch kategóriách. Odborná porota ocenenia vyzdvihla dve ich bratislavské realizácie – byt pre mladý pár v bytovom komplexe Sky Park a kanceláriu pre spoločnosť Lighting Beetle* v zrekonštruovanej Pradiarni 1900.

Byt Skyflat v komplexe Skypark. Foto – Matej Hakár
Kancelária Lighting Beetle* v Pradiarni 1900. Foto – Nora a Jakub Čaprnka

Nemáme jednu šablónu

Architekti Ondrej Kurek a Tomáš Krištek hovoria, že oba projekty boli úplne odlišné. Odlišní boli nielen klienti, typológia či mierka, ale aj čas na realizáciu a dodávatelia.

A čo, naopak, realizácie spája? „Pre niekoho to možno bude znieť ako klišé, ale spája ich to, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Pekné veci

Bývanie a záhrada

Teraz najčítanejšie